زمین حداقل تا ۱۰۰ سال آینده از اصابت با سیارک آپوفیس داخل امان خواهد بود

به گزارش Scitechdaily، ناسا چندی پیش اعلام کرد که جرمی داخل مباشرت زمین تو حرکت است و فرض می شود در سال ۲۰۶۸ به زمین تلاقی کند؛ ولی وارسی راداری این مسئله را رد کرده است و این سیارک حداقل تا ۱۰۰ سال آینده بوسیله سیاره ی ما اصابت نخواهد کرد.

پس از کشف آپوفیس ۹۹۹۴۲ درون سال ۲۰۰۴، این عقل فضایی به عنوان یکی از خطرناک ترین سیارک ها شناخته شد که می توانست زمین را ذیل تأثیر قرار بدهد؛ اما با معاینه محققان این ارزیابی دگرگونی کرد. نتایج حاصل از بررسی راداری و تجزیه و تحلیل دقیق به هنرپیشه شناسان معاون کرد به این نتیجه برسند که حداقل بخاطر یک قرن، سیارک آپوفیس خطری بخاطر زمین ایجاد نمی کند.

اخترشناسان پیش دماغ کرده بودند که آپوفیس می تواند تهدیدی جدی بخاطر زمین باشد و در سال ۲۰۲۹ به سیاق عجیبی بوسیله زمین نزدیک شود. با معاینه دقیق نمدار این سیارک و برخلاف تصور اولیه، تأثیر خطر تلاقی به زمین در سال ۲۰۲۹ و همچنین احتمال مخاطره تلاقی دیگری درون سال ۲۰۳۶ رد شد.مقاله ی مرتبط:ناسا برای ابتدایی کود ویدئویی بی سابقه از لحظه فرود مریخ نورد پرسویرنس منتشر کرد

زمانی که سیارک غول پیکر آپوفیس در ۵ مارس ۲۰۲۱ (۱۵ اسفند ۱۳۹۹) بوسیله زمین نزدیک شد، محققان با مشاهدات دقیق، تخمین حرکت به دور خور را بهسازی کردند و این امکان میسر شد تا با اطمینان، خطر برخورد آپوفیس در سال ۲۰۶۸ را همچنین رد کنند.

دیوید فارنوکیا، از مرکز مطالعات اجسام نزدیک زمین ناسا (CNEOS)، می گوید:احتمال برخورد آپوفیس تو سال ۲۰۶۸ وجود ندارد و محاسبات ما نشان می دهد که تا ۱۰۰ سال آینده هیچ خطری زمین را ترساندن نمی کند. بنابراین می توانیم آپوفیس را از فهرست سربزرگی تلاقی به زمین حذف کنیم.

پژوهشگران بخاطر وارسی کنجکاو حرکت آپوفیس، از آنتن رادیویی ۳۰ متری شبکه فضای دوردست ناسا درون مرکز شبکه های فضای دوردست گلدستون ایالت کالیفرنیا کاربرد کردند.

مارینا بروزوویچ، از دانشمندان آزمایشگاه پیش انگیختن جت ناسا (JPL)، می گوید:آپوفیس اخیرا به زمین نزدیک شد؛ اما هنوز ۱۷ میلیون کیلومتر با آن بور دارد. ما توانستیم اطلاعات مفید و دقیقی در مورد فاصله آپوفیس تا دقت ۱۵۰ متر به دست آوریم. این بررسی باعث شد هرگونه مخاطره برخورد را رد کنیم و یک فرصت علمی شگفت انگیز خلق کرد.

مرکز گلدستون با استفاده از تلسکوپ ۱۰۰ متری گرین بنک در ویرجینیای غربی، امکان تصویربرداری از آپوفیس را حاضر کرد. با توجه به فاصله ی ۱۷ میلیون کیلومتری آپوفیس (حدود ۴۴ برابر فاصله ی زمین و ماه)، تصاویر راداری این سیارک دارای وضوح ۳۸٫۷۵ متر تو هر پیکسل  هستند که رزولوشن متناسب توجهی است.

محققان با وارسی داده های خویشتن داخل تلاش هستند تا تو مورد لباس سیارک اطلاعات بیشتری به دست بیاورند. بررسی های اخیر مدال می دهد که آپوفیس، شکلی شبیه بوسیله بادام زمینی دارد. اخترشناسان همچنین در تلاش هستند تا سرعت چرخش سیارک و حالت چرخش آن را حساسیت کنند.

داخل کتاب ۱۳ آوریل ۲۰۲۹ (۲۵ فروردین ۱۴۰۸)، آپوفیس در فاصله ی کمتر تیز از ۳۲ هزار کیلومتری سطح زمین عبور خواهد کرد. خلال این رویداد، سیارک تو نیم اضطرار خاوری و بدون دستیار تلسکوپ برازنده مشاهده خواهد وجود و فرصت بی سابقه ای برای پژوهشگران است که از نزدیک، قسمتی از منظومه ی شمسی را مشاهده کنند.بیشتر بخوانید:نگرانی اروپا از سلطه اسپیس ایکس پهلو میدان پرتاب های فضاییدو هفته تا لحظه برادران رایت؛ هلی کوپتر مریخی ناسا به زودی نخستین پرواز تاریخی اش را انجام خواهد داددانشمندان نگران دزدیده شدن تلسکوپ جیمز وب بوسیله دست دزدان دریایی هستندایلان ماسک نخستین نسخه آزمایشی بوستر سوپر انتظار را رونمایی کردزمین لزوما دارای بهترین موقعیت حیات داخل گونه شیری نیست