لایحه داکوتای شمالی با هدف کنترل فعالیت های اپ استور انقراض خورد

مدتی پیش، لایحه ای در داکوتای شمالی پیشنهاد شد که درصورت تبدیل به قانون، نحوه ی مدیریت فروشگاه های آنلاین اپلیکیشن محور اپ استور اپل (Apple App Store) و پلی استور گوگل (Google Play Store) را به نعوظ چشمگیری متحول می کرد. خبرگزاری ورج درون گزارشی می نویسد این لایحه در کسب تعداد کافی آراء انقراض خورده است. به گفته ی کارلا رز هنسون، از اعضای باشگاه نمایندگان داکوتای شمالی، در رأی گیری مربوط به این لایحه ۱۱ رأی موافق و ۳۶ رأی مخالف به آن داده شده است.

لایحه ی سابق الذکر با صیت SB 2333 شناخته می شد و هفته ی گذشته پس از رسانه ای شدن، بسیار مذاکره برانگیز شد. در آن زمان، جلسه ی استماعی که در مجلس نمایندگان داکوتای شمالی برگزار شد، توجه وکلای شرکتی و متخصصان و حتی منتقدان اپل را فراخوانی کرد. تحلیلگران بررسی تصادم را مقدمه و عواقب ناشی از تأیید شدن لایحه ی SB 2333 را واکاوی کردند. 

لایحه ی داکوتای شمالی درصورت مقبول باعث می شد مشارکت هایی که درون اساس ی توزیع درنگ افزار فعالیت و سالانه بیش از ۱۰ میلیون دلار درآمد از این قاعده کسب می کنند، نتوانند توسعه دهنده را به مصرف از پلتفرم خود مجبور کنند. همچنین، این لایحه می گفت ترقی دهنده مجبور نیست حتما سراغ استفاده از سیستم صیقلی پیش تصور فروشگاه های اپلیکیشن محور برود و می تواند داخل زمان دلخواه جهیز پرداخت دیگری روی کار آورد.

مصرف از سیستم پرداخت اپل و گوگل باعث می شود این دو شرکت بتوانند ۳۰ درصد کارمزد از پرداخت های تو برنامه ای برای خود بردارند. اپل و گوگل سال ها است قوانینی سرسختانه در این زمینه رویه کرده اند و از همین دادرسی ها بارها انتقاد شده است.  ملزم کردن ترقی دهندگان اپلیکیشن به مصرف از اپ استور و سیستم پرداخت پیش فرض اپل عظمت بسیار زیادی بخاطر کسب و امر آیفون دارد و می توانیم همین دو موضوع را مهم ترین عوامل برای موفقیت ادامه دارِ فروشگاه آنلاین اپلیکیشن پایه اپل محسوب کنیم.

طبق فدایی تخمین ها، اپ استور اپل توانسته است سال گذشته ی میلادی بیش از ۶۴ میلیارد دلار درآمد برای این شریک شدن به ارمغان بیاورد. گوگل به فروشگاه های جایگزین اجازه می دهد بر بستر اندروید فعالیت کنند؛ ولی انتصاب این سنخ نرم افزارها با مطلب های هشدار بسی همراه می شود.  توسعه دهندگان مدت ها است از سیاست هایی انتقاد می کنند که اپل برای کسب درآمد از iOS تدوین کرده است. آنان می گویند قوانین اپ استور به صورت غیرمداوم اعمال می شود و این انبازی برخی از توسعه دهندگان و اپلیکیشن ها را مشمول معافیت هایی خاص می درنگ. 

لایحه ی SB 2333 درصورت تصویب صرفا روی فعالیت فروشگاه هایی متشابه اپ استور تو داکوتای شمالی اثر می گذاشت و کل آمریکا را دربرگیرنده نمی شد؛ با این حال، جملات بوسیله کاربرده شده در لایحه به گونه ای بودند که احتمالا اپل را مجبور می کردند تغییرات نظام مند محسوسی در نحوه ی مدیریت اپ استور در بکلی ایالات متحده اعمال کند. موفقیت این لایحه ممکن بود باعث شود دیگر ده های آمریکا نیز اقدام مشابهی انجام دهند و مقررات جدیدی برای نحوه ی تماس اپ استور با توسعه دهندگان تعیین کنند. ورج می گوید با وجود ضعف لایحه ی SB 2333، بوسیله رویت می رسد دیگر دهکده ها برنامه ی مشابهی برای کنترل فعالیت های فروشگاه های اپلیکیشن محور دارند.  مقاله های مرتبط:اپل لایحه جدید داکوتای شمالی درون مجلس سنا را عاملی بخاطر «نابودی آیفون» می داندژاپن تحقیقات ضد تحدید را علیه آمازون، گوگل، فیسبوک و اپل آغاز می کند

مهندس مبصر حریم خصوصی اپل تو واکنش بوسیله پیشنهاد لایحه ی SB 2333 درون داکوتای شمالی گفته بود اپل ازطریق اپ استور جلو ورود بدافزار به آیفون را می گیرد و لایحه ی SB 2333 تصرف و کار آیفون را تا مرز نابودی تهدید می نرم. بوسیله گفته ی او، لایحه ی SB 2333 درصورت تصویب روی حریم مخصوص و زنهار و عملکرد آیفون اثر می گذارد. بر شالوده تصنیف ی Bismarck Tribune، معماری کردن ارشد حریم خصوصی اپل مدعی شده است لایحه ی داکوتای شمالی اپل را مجبور می درنگ به بدافزارها اذن ی ورود به iOS را بدهد. 

لایحه ی SB 2333 تنها یکی از لوایحی است که ایالت های مختلف آمریکا بخاطر کنترل اپ استور پیشنهاد داده اند. هم اکنون، لوایح مشابهی در آریزونا و جورجیا پیشنهاد شده اند که قصد دارند غلبه اپل را در مبنا ی توزیع بطی ء افزار محدود کنند. چند روز پیش، نیویورک تایمز داخل گزارشی نوشت لایحه ی داکوتای شمالی نتیجه ی لابی چندایالتیِ «ائتلاف عدل اپلیکیشن» بوده که سال گذشته ی میلادی تشکیل شد. اعضای این ائتلاف اپیک گیمز (سازنده ی بازی فورتنایت)، Match Group (شرکت والده تیندر)، اسپاتیفای و خانه دادن ها انبازی دیگر هستند. بیشتر بخوانید:بتای iOS 14.5 تغییراتی درون Shortcuts اعمال می کندگوشی گیمینگ بعدی لنوو لیجن خزنده ۲۰۲۱ از راه می رسدتصاویر احتمالی از نسل اینده کامپیوترهای آی مک و مک پرو منتشر شدپاوربانک مگ سیف انکر با ظرفیت پنج هزار میلی آمپرساعت بخاطر آیفون رونمایی شدشایعه: BOE با موفقیت درون آزمون کیفی بخشی از نمایشگرهای آیفون ۱۳ را تأمین خواهد کرد