ممنوعیت واردات موبایل با قیمت بالای ۳۰۰ یورو در اذن کار فراغت دارد

۱۱ تیرماه وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) طرح ممنوعیت واردات و رجیستر گوشی تلفن همراه با نرخ بالای ۳۰۰ یورو را ابلاغ کرد. با انتشار این خبر، اعتراضات فراوانی نسبت به آن بروز شد و همین موضوع باعث شد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات هم به ماجرا ادخال کند. وزیر ارتباطات در همین اساس اطلاع دادن کرد: «ممنوعیت واردات گوشی های گرانبها نم از ۳۰۰ یورو اشکالات مهم دارد و احتمالا با چاره با بانک مرکزی، قانون بازنگری می شود.»

پس از آن، وزارت صمت از غرض خود که پیش از این مراحل وارسی کارشناسی را گذرانده و به بانک مرکزی و تمامی راه اندازی های مربوطه اخبار شده بود، دنبال نشینی کرد. وزارت صمت اعلام کرد اسلوب ی واردات گوشی هوشمند بالای ۳۰۰ یورو هیچ تغییری نکرده است. بااین حال تو همان زمان به گفته ی انجمن واردکنندگان موبایل، بانک مرکزی استعداد تأمین ارز برای واردات موبایل بالای ۳۰۰ یورو نداشت و ممنوعیت واردات این گوشی ها نیز از انتهای سال گذشته به واردکننده ها اطلاع دادن شده بود و واردات بر همین شالوده صورت می گرفت.

در نهایت باانتقاد رهبری از واردات گوشی های لوکس آمریکایی در شهریورماه و لزوم اقدام طالع در جلوگیری از این موضوع، رئیس کل بانک مرکزی اطلاع دادن کرد: «حتما در تأمین ارز این گوشی ها که از ارز نیمایی استفاده می کردند دقت می کنیم که این ائتلاف نیافتد و محاکمه های اقتصادی خویشتن را اصلاح می کنیم و در مورد واردات گوشی موبایل آمریکایی طبق نظر مقام معظم رهبری ادا خواهیم کرد.»طرح ممنوعیت واردات گوشی با ارزش بالای ۳۰۰ یورو بامخالفت وزارت ارتباطات اجرایی نشد

مدیرکل دفتر امور خدمات سازمان صمت می گوید از همان زمان، بانک مرکزی با وجود ثبت سفارش، برای ترخیص موبایل با قیمت بالای ۳۰۰ یورو از گمرک ارز خاص نداده است. صُدِیف بیک زاده درون گفت وگو با رادیو اقتصاد، دلیل اجرایی نشدن طرح ممنوعیت واردات گوشی با نرخ بالای ۳۰۰ یورو را مخالفت وزارت ارتباطات اعلام کرد؛ بااین حال بوسیله گفته ی وی این طرح هم اکنون در اجازه کار وزارت صمت قرار دارد. بیک زاده می گوید زیرساخت لازم برای منحصر ندادن ارز به این قسمت قسمت کردن گوشی ها در سامانه ی همتا بود دارد ولی خدمات تلفن همراه و بستری که گوشی مورد استقاده استراحت می گیرد، بدون دخالت وزارت ارتباطات قابل پیگیری محو.

به گفته ی مدیرکل دکه امور خدمات سازمان صمت، وزارت ارتباطات و فناوری داده ها متولی تنظیم بازار زدودن و این مقرری را وزارت صنعتی و معدن بر عهده داری دارد که داخل این مورد هم کارهای کارشناسی و نحوه ی اعمال زیرساخت ها بوسیله نعوظ کامل ارتکاب شده است؛ حال تنها دفتر هنجار صادرات و واردات و کارگروه تنظیم میدان باید ویژگی سابق الذکر را ابلاغ کنند تا به بار ی اجرایی برسد.

بیک زاده دلیل کشمکش وزارت ارتباطات با ممنوعیت واردات گوشی با ارج بالای ۳۰۰ یورو را تأمین نیاز داخلی بازار کشور اخبار کرد. این مخالفت درون تیرماه اطلاع دادن شد؛ درحالی که رهبری در شهریور اذن واداشتن از تخصیص ارز به این قسمت قسمت کردن گوشی ها را داد. بنابراین به نظر نمی رسد وزارت ارتباطات باز بی قراری با این محدودیت ضدیت درنگ.

مدیرکل دکه امور خدمات صمت می گوید گوشی های تک نیاز مردم در کشور عموما بانوا بین ۶ تا ۸ میلیون تومان دارند؛ درحالی که برای سودا گوشی های با ارزش بالای ۳۰۰ یورو، ۱۲ تا ۱۳ میلیون تومان خرج می شود. به گفته ی بیک زاده، امسال به ارج ۱/۸ میلیارد یورو گوشی ثبت سفارش شده است که از این میان، ۱/۱ میلیارد یورو تخصیص و ترخیص شده و گوشی های لوکس سهمی ۲۵ درصدی (از رویت قیمتی) از آن ها داشته اند؛ درحالی که تنها ۵ درصد نیاز میدان را (از نظر تعداد) تأمین کرده اند. بیک زاده همچنین می گوید امسال تاکنون ۹۹۰۰ میلیون یورو ارز برای وارد کردن گوشی تأمین شده است.مقاله های مرتبط:میزان سودا موبایل از واردات قانونی آن پیشی گرفترجیستر آیفون 12 تو ایران انجام شدقیمت پایین و جهیز عامل بومی؛ دو اولویت در تولید گوشی ایرانی

به گفته ی اکبر سلطانی، کارشناس سامانه همتا، تا شهریورماه امسال ۲۵۰ میلیون یورو ارز از ناحیه بخاطر وارد کردن گوشی با قیمت بالای ۳۰۰ یورو خارج شده؛ این درحالی است که بی مو صنعتی لوازم خانگی سرزمین سالانه به یک میلیون یورو ارز احتیاج دارد.

به گفته ی سلطانی زمانی که ارز تحدید نشود، گمرک نمی تواند گوشی ها را ترخیص کند؛ بنابراین این گوشی ها وارد کشور نمی شوند. این درحالی است که ۹۰ درصد واردات گوشی با بها بالای ۳۰۰ یورو از روند مسافری صورت می گیرد و طبق اعلام گمرک، از انتهای مهرماه مسافران تنها می توانند پیش از ورود به گیت فرودگاه اقدام به رجیستر کردن گوشی خود کنند؛ داخل غیر این صورت، گمرک های اجرایی مسئولیتی در قبال ثبت نشدن گوشی نخواهند داشت.

سلطانی پیشنهاد می کند به منظور وارد نشدن هرگونه گوشی لوکس بوسیله کشور، وضع ی مسافری واردات این کالا غم ممنوع شود. او می گوید: «وقتی جلوی واردات غیررسمی گرفته نشود، بوسیله هر صورت رخت هوشیار و ارز بیرون می شود.» به عقیده ی او، اگر از وارد شدن هرگونه گوشی آیفون از گمرک جلوگیری شود، مسافر می تواند در در کشور گوشی مفت تا ۴ میلیون تومان بخرد و ارزی خارج نشود.

وضعیت میدان موبایل در ماه های اخیر با بیم های یدکی همراه بوده و تو برهه هایی با هبوط مواجه شده است. حال امیر اسحاقی، دبیر هيئت قانونگذاری واردکنندگان موبایل، تبلت و متاع جانبی می گوید زمان حال وضعیت عادی را ازلحاظ تأمین میدان امتحان می کنیم اما سردرگمی حزن وجود دارد. به گفته ی او، حالا واردکنندگان موبایل بوسیله برهان مشکلات ارزی و قانون سقف و سابقه، با چالش های جدی مواجه هستند که اگر این مسائل بهبود واضح نکند، زنجیره ی تأمین بوسیله دشوار می خورد. اسحاقی می گوید محسوس نیست سقف واردات مشارکت ها بوسیله چه میزان است و تا چه مقیاس می توان گوشی تلفن همراه وارد کرد؛ همچنین هنوز تخصیص ارز بانک مرکزی قطره چکانی و مقطعی است.

اسحاقی می گوید اگر وضعیت ارزی حقیقتا کم قیمت حلق و استراحت نیست بهتر شود، انجمن واردکنندگان از هرگونه سیاستی در راستای بهبود شرایط راسته ایمنی می بطی ء و موافق افزایش تعدادی دستگاه های موبایل است؛ چرا که به این شیوه، شرکت های واردکننده بی قراری قادر به فعالیت خواهند بود و گوشی داخل بازار زیاد می شود.

باتوجه بوسیله عملیاتی شدن واردات رخت با ارز صادراتی شرکت ها، از فردا کالاهایی که به این شیوه مسبوق شده اند ترخیص خواهند شد. این موضوع معاون می یواش کالاهای زیادی که پیش از این به قیافه اعتباری یا با ارز واردکنندگان به گمرک هوشیار و دپو شدند، رخصت ی مرخص کردن معین کنند.بیشتر بخوانید:همه گیری ویروس کرونا تو ایران از نگاه آمار و ارقام [به روزرسانی: ۱۳ آبان ۹۹]احتمالا گلکسی اس 30 سامسونگ زودتر از زمان پیش دماغ شده نمایش می شودسه مدل متاخر از ردمی نوت ۹ ماه آینده عرضه خواهند شدنسخه سایبرپانک ۲۰۷۷ گوشی وان پلاس 8T معرفی شدهیئت داوران دومین پاداش سال «استیکر» معرفی کردن شدند