نگاهی به نوستالژی های خاطره انگیز دهه شصتی ها

اگر از کاربران قدیمی دنیای فناوری باشید، حتما خبردار شده اید که با عبور زمان، روال استفاده از فناوری های مختلف درون حال تغییر است. درواقع برای ادا کارهای ساده، دیگر نیازی به کار با بسیاری از وسایل و تجهیزات مختلف نداریم و کامپیوترها بسیاری از مراحل مصرف از فناوری های مختلف را برایمان انجام می دهند.

پیشرفت در فناوری های مختلف بوسیله قدری گشاد و سریع بوده است که توضیح فناوری های ساده مورد استفاده در ۲۰ یا ۳۰ سال پیش می تواند بخاطر کاربران ابتکاری دانا به دنیای فناوری، پیچیده و در برخی موارد غیرممکن باشد.

داخل مثالی سهل می توان به گوش فرا اعطا کردن به موسیقی ها اشاره کرد. درحال مهیا می توان راست اشتراک سرویس های مختلف را تدارک کرده و بوسیله موسیقی دلخواه گوش داد یا موسیقی مدنظر را دانلود و تو مایه های متنوع اجرا کرد؛ اما در گذشته چنین امکاناتی وجود نداشت. درواقع نسل جدید تا اینکه کوچک ترین ایده ای از اینکه چگونه در گذشته، ترک های موسیقی کپی می شدند نمی تواند داشته باشد.

برخلاف تجهیزات امروزی، داخل گذشته از نوارهای کاست بخاطر بایگانی و پخش زین های موسیقی استفاده می شد. این نوارها مدت زمان محدودی نیز داشتند که عمدتا ۶۰ دقیقه بود؛ اما مدل هایی نیز داخل بازار نمایش شد که امکان ضبط موسیقی به مدت ۴۵، ۹۰ و ۱۲۰ دقیقه را به کاربر می داد.

نوار کاست ها درواقع نوعی نوار مغناطیسی بودند که موسیقی و صدا را به قیافه آنالوگ ضبط کرده و ازطریق دستگاه های مختلف شبیه رادیوکاست خواه مایه ضبط و پخش نوار کاست پخش می کردند. درحال حاضر کاربر می تواند ازطریق نرم ادوات مدنظر خویشتن فهرستی از موسیقی را تشکیل داده و سپس به پخش یا بازپخش آهنگ های دلخواه خود بپردازد؛ ولی داخل نوار کاست ها بازپخش موسیقی، با فرایند حین گیری همراه وجود.

درصورتی که کاربر می خواست آهنگی مجدد پخش شود، باید نوار را به تعاقب می زد تا نوار به قسمتی برسد که موسیقی مدنظر کاربر ضبط شده است. جالب است بدانید حتی مایه هایی همچنین معرفی شد که وظیفه آن ها بازگرداندن نوارها به ابتدا بود.

با معرفی CD یا دیسک فشرده و مایه های پخش موسیقی مبتنی کنار دیسک فشرده، بسیاری از طرز های مورد استفاده در نوارکاست ها منسوخ شد. بسیاری از اسباب موردنیاز همراه با نوار کاست ها از رده خارج شدند. کاربر می توانست بدون اتلاف وقت آهنگ های سلیقه خود را پخش کرده یا بازپخش بطی ء. بااین حال، همچنان نقاط ضعفی همچنین درون دیسک های فشرده وجود داشت که می قابلیت به ویژگی در ظرفیت یا عدم دسترسی به آرشیوی بزرگ مرطوب اشاره کرد.

درواقع کاربر همچنان مجبور بود آهنگ های موردعلاقه خود را روی ابزاری پس انداز کرده و برای دسترسی به موسیقی مدنظر خویشتن بوسیله خیز وجو داخل میان انبوهی از دیسک های فشرده بپردازد. درحال حاضر، چنین مشکلی همچنین برطرف شده است و دیگر نیازی به دیسک های فشرده نیست. درواقع کاربران می توانند موسیقی دلخواهشان را روی وسیله های مختلف دانلود کنند.

فناوری روز به کاربران رخصت می دهد دستگاهی برای پخش موسیقی داشته باشند که ظرفیت بسیار بالایی دارد، دسترسی سریع العمل بوسیله آهنگ های دلخواه به کاربر داده می شود و کاربر تا اینکه می تواند موسیقی دلخواه خود را دانلود و روی حافظه دستگاه مورد استعمال اش ذخیره کند.

درون دنباله به فناوری های دیگری که از نوستالژی های دهه شصتی ها هستند، اشاره می کنیم:

درحال فراهم می توان با استفاده از اینترنت پرسرعت محتواهای مختلفی ازجمله فیلم، بازی، موسیقی، درنگ اسباب و موارد دیگر را درون کمترین زمان امکان پذیر دانلود کرد؛ اما سرعت پایین اینترنت در گذشته از دردسرهای واقعی کاربران دهه شصتی حیات. بخاطر دانلود بازی یا فیلم، شایسته کردن ها وقت صرف می شد و اصولا یکی از راهکارها نیز شروع دانلود محتوای مدنظر و رفتن بوسیله تخت خواب بود. بااین حال، تجربه ی تلخی که اکثر کاربران دهه شصتی دارند تو اسکان دانلود داخل ۹۷ درصد، موکد برق خواه ستاندن معصیت و درنتیجه ناتمام ماندن دانلود خلاصه می شود.

برضد ماوس های لیزری، ابتدا از ماوس هایی در طرح و شکل تصویر بالا مصرف می شد. درواقع برخلاف ماوس های لیزری که کوچک ترین تحرکات ازطریق حسگرها ردیابی می شود، ماوس های توپی مکانیزم ساده ای دارند و لول ماوس ازطریق چرخش توپ دامن آن ردیابی می شود. نکته ی جالب در مورد چنین ماوس هایی نیاز به مبرا کردن آن ها پس از مدتی بود تا گرد وغبار موجود درون داخل ماوس محزون شود.

اگر از کاربران باستانی کامپیوترهای خانگی باشید حتما با تبلیغ فراز آشنایی دارید؛ اعلانی که برایتان علنی می کرد چه زمانی می توانید رایانه انحصاری خویشتن را معقول کنید. 

تصویر بالا یکی از فرآیندهای پیچیده ای بود که گیمرهای دهه شصتی به دفعات مکرر آن را تجربه کرده اند. کنسول های خانگی در آن زمان که تو ایران با شهرت سگا و میکرو شناخته می شدند از کارتریج کاربرد می کردند. گاهی اوقات همچنین کارتریج ها به درستی انجام نمی کردند. روشی نیز که گیمرهای دهه شصتی داشتند فوت کردن کارتریج بود. جدا از اینکه از نظر علمی تبخیر گرم بازدم گیمرها چه تأثیری روی کارتریج داشت، گیمرهای قدیمی و حرفه ای دهه شصتی متقی هستند که زاویه ای که کارتریج را فوت می کنید نیز بی تأثیر نبوده است.

رایت سی دی با کند ابزار نرو از کارهایی است که هر کاربر دهه شصتی حداقل یک جنین داخل آن را انجام داده است.

داخل اکثر شهربازی ها می شد پاره هایی را پیدا کرد که دستگاه های ورزش آرکید، مانند تمثال ارتفاع را دراختیار دلبستگی مندان صبر می دادند. گیمرهای نوجوان دهه شصتی نیز با ابتیاع ژتون می توانستند برای مدتی از امتحان ورزش های متنوع مشابه مانند جنگ داخل قصبه یا تبر طلایی لذت ببرند.

تقریبا غیرممکن است که بخواهیم بوسیله فناوری های قدیمی اشاره ای کنیم و نامی از فلاپی دیسک ها نبریم؛ ابزاری برای انتقال مفروضات با حجم تقریبی ۱/۴۴ مگابایت که بیشتر برای انتقال داده های متنی قرین کتاب ها و بطی ء افزارهای استیل استفاده می شد. در صورتی که می خواهید درون مورد فلاپی دیسک بیشتر بدانید، این مقاله را از مشت ندهید.مقاله های مرتبط:نوستالژی؛ فلاپی دیسک چیست و آیا هنوز استعمال دارد؟

شاید از جذاب ترین خاطرات دوران کودکی گیمرهای دهه شصتی، کنسول های دستی باشد که داخل شمایل بالا مشاهده می کنید؛ کنسولی که بازی های مقدماتی را دراختیار گیمرها قرار می داد، اما به قدری جذاب حیات که روزگار ها گیمرهای دهه شصتی را سرگرم خویشتن ساخت.

وسیله ای که در تمثال بالا نمایش داده شده، دسته بازی کنسول شوهردار آتاری ۲۶۰۰ است که شاید از خویشتن کنسول و بازی های به یادماندنی آن برای گیمرهای دهه ۶۰ جذابیت بیشتری داشته باشد. درحالی که گیمرهای خاندان جدید به دسته های پیشرفته ی دو کنسول ایکس باکس وان و پلی استیشن ۴ ایراد می گیرند، گیمرهای دهه شصتی با استعمال از دسته ی آتاری ۲۶۰۰ ساعت ها وقت صرف کردن حرفه ای شدن در بازی ریور راید می کردند.

در میان کاربران گوشی های هوشمند، هنوز کاربرانی هستند که از محصولات سونی دفاع می کنند و دلیل اقناع کننده ای نیز دارند. سونی محصولاتی در گذشته تولید کرده است که از بهینه نمونه ها داخل زمان خود محسوب می شدند؛ سونی با همکاری اریکسون، سری گوشی هایی به راسته عرضه کرد که شاید مهم ترین ویژگی آن ها پخش موسیقی در بالاترین چونی موجود تو راسته بود؛ به نحوی که انبازی های دیگر قادر به نمایش محصولی برای رقابت با تلفن های سونی-اریکسون نبودند.

وینمپ از جذاب ترین و محبوب ترین یواش افزارهای پخش موسیقی بود که بسیاری از کاربران باستانی با آن آشنایی دارند. تو مقاله ی زیر می توانید درون مورد سرنوشت و انگیزه افول یواش افزار محبوب پخش موسیقی بیشتر بدانید.مقاله های مرتبط:بطی ء افزار محبوب Winamp چه سرنوشتی داشت؟

امیدواریم مقاله برایتان یادآور خاطره های شیرین قدیمی بوده باشد.بیشتر بخوانید:نگاهی به آثار برگزیده مسابقات فوتومیکروگرافی نیکون درون سال ۲۰۱۹ (جزء اول)تصاویری از تماس عاطفی انسان با حیواناتدر مرز فکر و واقعیت؛ نقاشی های سه اتیه که چشمانتان را فریب می دهنداگر میوه ها و سبزیجات جان داشتند!تصاویری تصحیح شده از نوزادان که صحنه های خنده داری را نما زده اند