روشی سودمند و بهترین برای مدیریت داده ها و فایل های عکاسی

مارسل تدبیر اوستن، عکاس حرفه ای خلقت از ملک هلند است و نکات این مقاله برگرفته از تجربیات شخصی او هستند. او همراه با همسر خود، دانیلا، شرکت Squiver را تأسیس کرد که تورهای ویژه ی عکاسی طبیعت را برای دسته های کوچک بین المللی تو تمام سطوح و مقصدها سازمان دهی می درنگ. فن اوستن امسال کنیه عکاس سال حیات وحش را ازآنِ خود کرد و تو گذشته هم موفق شده بود جایزه ی سال سفر و عکاس سال فطرت را کسب کند.

زمانی که وی عکاسی را آغاز کرد، گونه مشخصی برای مدیریت داده های انبوه خود نداشت. او بلافاصله پس از عکاسی، داده های خود را وارد لپ تاپ می کرد و پس از بازگشت به خانه، طولانی آن ها را در کامپیوتر کپی می کرد. گاهی اوقات هم از داده ها روی هارددیسک اکسترنال پشتیبان می گرفت.

طولی نکشید هارددرایوکامپیوتر او پر شد؛ بنابراین تمام داده ها را بوسیله هارد اکسترنال دیگر منتقل کرد. شاید ظرفیت هاردهای اکسترنال زیاد به دید برسد؛ اما این حافظه ها هم بی حد مهلت پر شدند. بنابراین، اوستن دو هارد دیگر برای تصاویر و دو هارد دیگر برای پشتیبان گیری تدارک کرد.

اوستن معمولا لپ تاپ همراه خود نمی برد؛ اما همیشه هارددیسک به همراه دارد.

پس از چند سال، سیستم مدیریت داده ی او مملو از هارددرایوها در وزن ها و ظرفیت ها و وحدت های مختلف شد. افزون براین، عکس های او به اندازه ی کافی منظم نبودند؛ به همین دلیل، ذهن او آشفته تر شد. اوستن می گوید:عکاسان زیادی را با مشکلات قرین دیدم. تعدادی از آن ها از این سرنوشت آگاهی نداشتند و آنان که آگاه بودند، راه حل مفت را نمی دانستند. از همین جا سؤال های زیادی درباره ی مدیریت داده ها، روش دانلود، سازمان دهی و پشتیبان گیری از تصاویر برای من بوسیله وجود آمد.مقاله های مرتبط:آشنایی با RAID و نحوه استفاده از آنمزایای استعمال از آرشیو عکس تو عکاسی صنف ای

اوستن در این مقاله مفاهیمی ازاین مشت را تشریح می دهد: متد مدیریت داده ها از وعده ی عکاسی تا پشتیبان گیری نهایی. البته، این روش لزوما اصلی کلی و بنیانی برای پشتیبان گیری نیست. گونه های متعددی برای مدیریت داده وجود دارد؛ اما این مقاله، تنها بوسیله اولویت ها و تجربیات اوستن اشاره می درنگ و امکان پذیر است روش های بهتری غم وجود داشته باشند. درون جاده و محل عکاسی

اوستن در تمام سفرها، یک دستگاه مک بوک پرو و حداقل سه هادردیسک همراه خویشتن می سرما. دو عدد از هارددیسک ها میرور هستند و کل تصاویر سیر را دربرمی گیرند. داخل اصطلاحات ذخیره سازی داده ها، میرور دیسک به کپی درایوهای منطقی دیسک در هارددیسک های فیزیکی جداگانه تو زمان واقعی گفته می شود. هارد سوم شامل طولانی فایل های پردازش شده ی موردنیاز در جاده هستند. اوستن پس از عکاسی مراحل زیر را انجام می دهد:

۱. اتصال هارددیسک شماره ی ۱ به مک بوک: ساخت پوشه ی متاخر بوسیله اشتهار کشوری که بوسیله آن سفر کرده است؛ پیدایش پوشه ای دیگر به نام Transport در همان پوشه.

۲. واردکردن کامل فایل ها (صرف نظر از نوع) داخل پوشه ی Transport: مرحله ی بعد اشتهار تصاویر در بطی ء اسباب لایت روم تغییر می یواش و اداره دهی می شوند؛ اما قبل از آن لازم است این پوشه ساخته شود؛ در برابر فرایند تغییرنام مستقیم از هارد در لایت روم بسیار زمان بر است.

۳. بازکردن لایت روم و کلیک روی دکمه ی Import و تفویض Transport: اجازه واگذاری تصاویر بوسیله موضع متاخر با کلیک روی Move و سپس انتخاب تیر در گوشه ی حق بالای دریچه. تو این نمونه، پوشه ی والد براساس نام کشوری که عکس ها در آن ثبت شده اند، نام گذاری شده است.

۴. فعال سازی گزینه ی Rename Files و استفاده از تنظیمات سفارشی. در این مثال، فایل به این صورت اشتهار گذاری می شود: دو یا سه گانه حرف اول نام کشور، دو خواه سه دست افزار شروع محل عکاسی، تاریخچه (که با سال اول می شود)، عده ای متواتر. بوسیله این صورت عاری حاجت به بازکردن فایل می توان زمان و جا ثبت عکس را مشاهده کرد؛ برای مثال: CHI_HUA_190315_666.NEF (تصویر ثبت شده در هوانگشان چین، در تاریخ ۱۵ مارس ۲۰۱۹).

۵. اضافه کردن کلمات کلیدی عمومی که به خشکی امدن تمام تصاویر ورودی اعمال می شوند. کلمات کلیدی خاص در مراحل بعدی اضافه می شوند.

۶. پس از ورود مجدد فایل ها، نام تمام فایل ها به سرعت تغییر می کنند، باخبر پوشه ی مقصد می شوند و براساس تاریخ منظم می شوند.

درادامه، قفسه ی لایت روم اوستن را مشاهده می کنید. درون این کتابخانه، او برای هر قاره پوشه ای تو نظر محزون است و در پوشه ی قاره ها، پوشه ی کشورها قرار دارند. در پوشه ی هر کشور، چند پوشه ی سال صبر گرفته است (امانت به اینکه چندمرتبه، کشوری را ملاقات کردید).

کتابخانه ی لایت روم: Continent > Country > Year > Day > Images

پس از دانلود کامل تصاویر، تحول نام و راه اندازی دهی آن ها، می توانید هارددیسک شماره ی ۲ را بخاطر پشتیبان گیری به آن وصل کنید. پشتیبان گیری مرحله ای بسیار ضروری و عزیز ی توجه است؛ زیرا ممکن است یکی از هارددیسک های خود را گم کنید، یا افراد دیگری آن را به سرقت ببرند، یا خراب شود.

راه های متعددی بخاطر پشتیبان گیری از اطلاعات بود دارد، اوستن از نرم ابزار Carbon Copy Cloner برای ایجاد یک کپی دقیق از داده استعمال می کند. درون این روش، درصورت خرابی یکی از نسخه ها، نسخه ی کاملا یکسان و دقیقی از آن وجود دارد.

واسطه ی کاربری Carbon Copy Cloner در تصویر ذیل مدال داده شده است. البته مقدور است صرفا درگ کردن فایل ها (بوسیله خصوص دسته های بزرگ فایل) منجر به خرابی آن ها شود. برای مثال، درگ گاهی باعث می شود نوار افقی بزرگی در وسط عکس ظاهر شود؛ ولی با درنگ افزار CCC می توان بوسیله استراحت فایل ها را منتقل کرد.

واسطه ی کاربری Carbon Copy Cloner

چند سال پیش، کیف دوربین یکی از اعضای تور عکاسی اوستن مقاوم تو آخرین روز تور به دزدی کردن رفت. محتویات لذت او شامل تجهیزات دوربین، لپ تاپ و حتی درایوهای پشتیبان بود. او همه چیز را از دست داد؛ ولی از این اتفاق می قابلیت درس احسان گرفت: قدیم درایوهای پشتیبان خویشتن را در محلی جداگانه نگه داری کنید.

برای مثال، اوستن یکی از درایوهای پشتیبان را در لذت لپ تاپ و دیگری را در لذت دوربین خویشتن نگه داری می کند. سپرده بوسیله موقعیت هم یکی از درایوها را با خود حمل می کند و سایر را تو اتاق هتل می گذارد. درنتیجه، تا اینکه درصورت دزدی کردن از هتل، یکی از درایوها را همراه خود دارد.

گزینه های متعددی برای انتخاب هارددیسک وجود دارد. اوستن معمولا هارددیسک های LaCie Rugged استفاده می درنگ که استقامت فوقانی دارند. او اغلب اوقات داخل شرایطی مثل شن و غبار، رطوبت، دماهای زیاد و کم، سنگ ها و صخره ها عکاسی می کند که متجاوز مناسب اسباب الکترونیکی نیستند؛ اما این درایوها از استحکام کافی برخوردار هستند، البته بازهم باید مراقبت بود.

یک نوع میمون طلایی به دنبال هارددیسک اوستن است؛ اما با حیات هارد دیسک پشتیبان جای نگرانی تراشیدن.

اوستن در طول سیر تکاملی غم به تیر گذاری و برگزینی عکس ها در لایت روم می پردازد؛ اما پردازش های بازپسین را به خانه و مانیتور کالیبره ی EIZO موکول می بطی ء. برای مثال، قدیم در آخرین روز سفر خود، وارد لایت روم می شود و از پوشه ی عروج به قیافه یک کاتالوگ خروجی می گیرد و سپس کاتالوگ را روی یکی از درایوهای اکسترنال ذخیره می کند. پس از رسیدن بوسیله خانه، کاتالوگ را بوسیله کتابخانه ی اصلی لایت روم وارد می کند و تمام نشانه ها، هنرپیشه ها و تنظیمات اعمال شده در طول سفر را پس انداز می کند.

۶۰۰ هزاره تصویر، نتیجه ی ۱۸ سال عکاسیمگاپیکسل بیشتر، داده ی بیشتر

روزبه روز تعداد مگاپیکسل دوربین های جدید تکثیر هویدا می درنگ. افزودن مگاپیکسل برای تصاویر چاپی بزرگ خواه بریدن عکس، مزیت خوبی است؛ ولی با اضافه مگاپیکسل دوربین، حجم داده ها غم تکثیر پیدا می کند. بخاطر مثال، یک تصویر tiff یا PSD لایه دار از Nikon D850 بوسیله راحتی می تواند چهار گیگابایت را اشغال یواش. درباره ی تصاویر پاناروما وضع بدتر خواهد شد. حالا فرض کنید صدها تصویر این چنینی داشته باشید در چنین شرایطی بوسیله تعداد بیشتری ذهن با ظرفیت ترابایتی نیاز خواهید داشت.

چند سال پیش اوستن مقاله ای با موضوع بررسی سیستم ذخیره سازی LaCie 5big Thunderbolt ۲ RAID نوشت. مقدماتی پاراگراف این مقاله درباره ی تعداد تصاویر ثبت شده ی او با دوربین های مختلف تو بازه ای یک ساله بود. در سال ۲۰۱۸، اوستن ۷۲٬۰۲۸ تصویر با این دوربین ها بوسیله ثبت رساند که حجم طاسی آن ها به ۳.۹ ترابایت می رسد. مدل دوربینتعداد تصاویرNikon D5۸۸۷۳Nikon D850۴۱٬۱۷۳Nikon Z7۸۶۳۸Nikon D500۵۶۰۰Nikon D810۷۳۶۰

تعداد تصاویر او تو سال ۲۰۱۶ به ۷۶٬۳۲۸ با ظرفیت کلی ۲ ترابایت رسا بود؛ اما دو سال بعد با تکثیر مگاپیکسل دوربین ها، با وجود ناچیز شدن ۴۰۰۰ عکس از این مجموعه، حجم داده ها تقریبا دو برابر شد. حالا او از Nikon Z7  با صراحت ۴۸ مگاپیکسل استفاده می کند و البته افزودن حجم تصاویر داخل سال ۲۰۱۹ زیبنده پیش بینی خواهد بود.

فناوری بوسیله سرعت پیشرفت می کند حجم فایل ها هم روزبه روز افزایش معلوم می کنند. صرف نظر از جنس حافظه ای که مشیت خرید آن را دارید، مطمئن شوید حجم ذهن ی بعدی دو برابر خواهد بود. اگر عکاسی شغل حقیقی شما نیست و فقط گاهی اوقات برای سرگرمی عکاسی می کنید، تهیه ی یک هارددیسک چندترابایتی و یک هارددرایو دیگر برای پشتیبان گیری از آن کافی است؛ ولی چنانچه شغلتان عکاسی به ویژه عکاسی حیات وحش، پرنده یا عکاس ورزشی است به حافظه ی دیگری حاجت خواهید داشت.

اوستن در زمان نگاشتن مقاله ۲۵ ترابایت داده ذخیره شده داشت؛ اما سؤال اینجا است که چگونه می قابلیت این حجم از داده ها را مدیریت کرد؟ اوستن سال ها پیش از سیستم RAID مصرف می کرد و برای شروع LaCie 5big را انتخاب کرد. بعد آن را به 6big ارتقا داد و اینک از 6big Thunderbolt 3 استفاده می کند.

LaCie 6big Thunderbolt 36big چیست و چگونه کار می کند؟

LaCie 6big Thunderbolt 3 یک نوع حافظه ی DAS خواه حافظه ی اتصال مستقیم است. این حافظه یک نوع هارددرایو اکسترنال است که خویشتن از ۶ درایو تشکیل شده است و به صورت یمین به کامپیوتر وصل می شود. این ذهن در چند ظرفیت متفاوت ۱۲، ۲۴، ۳۶، ۴۸، ۶۰ و ۸۴ ترابایتی عرضه می شود؛ اما ظاهر آن مانند هارددرایوهای عادی اکسترنال نیست. 6big TB3 مایه حافظه ی هوشمندی است که از امکانات مختلفی برخوردار است. در این سیستم یک کنترل کننده ی RAID تنظیمات و حالت های بی نهایت را بنا به خواسته ی کاربر ارائه می یواش. با این تنظیمات می نبوغ به بهترین عملکرد رسید.این حافظه برای چه افرادی مناسب است؟

این نوع ذهن مخصوص افرادی است که به روشی سریع، انعطاف پذیر و زنهار برای ذخیره سازی حجم انبوهی از داده ها حاجت دارند. اغلب عکاسان امر خود را با یک هارددرایو آغاز می کنند، پس از لبالب شدن آن هارد دیگری تمهید می کنند. و به همین ترتیب دنباله می دهند. بوسیله این سیستم پس انداز سازی داده ها JBOD یا تعداد زیادی دیسک گفته می شود. ذخیره سازی داده ها به این رویه زیاد گیج کننده است و بدتر از آن راهی برای محافظت از داده ها وجود ندارد.

اما سؤال اینجا است که درصورت خرابی یکی از هاردها، بخش زیادی از داده ها از بین می سیلان. به همین دلیل کار با جهیز های ذخیره سازی DAS یا NAS (روش ذخیره سازی اتصالی شبکه ای مانند DAS است با این تفاوت که به یک شبکه ی کامپیوتری وصل می شود) همراه با RAID سفارش می شود. RAID مخفف آرایه ی مضاعف دیسک های مستقل است.مصرف از حافظه ی RAID برای عکاسان حرفه ای ضروری است

این فناوری محافظتی در هارددرایوهای اکسترنال استفاده دارد. به طورکلی، هرچقدر سطح RAID بالاتر باشد، پناه داده ها بیشتر تضمین خواهد شد. سیستم فراهم به RAID از دو خواه چند هارددیسک برای محافظت داده ها دربرابر خطا استفاده می کند و سطوح بالاتر RAID به دیسک های مختار بیشتری نیاز دارند. در این طور سیستمی، درصورت ویرانی یکی از سخت افزارها به ویژه هارددرایوها سایر قطعات به کار خویشتن ادامه می دهند.

اغلب عکاسان حرفه ای بیشتر پهلو زنهار تجهیزات و دوربین خود تأکید می کنند؛ اما به ایمنی تصاویر خود اهمیتی نمی دهند. به همین دلیل مصرف از سیستم مطمئن RAID به عنوان بیمه ای بخاطر تصاویر پند می شود.سطوح RAID

RAID از سطوح متعددی تشکیل شده است و هرکدام دارای سطح مشخصی از افزونگی هستند، هرکدام از این سطوح پهلو سرعت فرمان تأثیر می گذارند. به طور خلاصه، افزونگی صفر به ذهنی حداکثر سرعت و افزونگی حداکثر به انتزاعی کمترین سرعت است. سپرده به نوع کاری که عمل می دهید، می توانید سطح RAID دلخواه خویشتن را انتخاب کنید. تو دنباله مروری بر متداول ترین سطوح RAID ارائه شده است.

RAID 0 بخاطر بهبود عملکرد به حکم می جوی. این سطح با نام disk striping غصه شناخته می شود. در RAID 0 داده ها روی دیسک های متعدد نوشته می شوند. این یعنی به جای یک دیسک، چند دیسک وظیفه ی کنترل وظایف کامپیوتر را بر عهده می گیرند و ازآنجاکه چند درایو به خواندن و نگاشتن داده ها می پردازند، عملکرد سیستم بهبود می یابد. بخاطر پیاده سازی این سطح از RAID، حداقل دو دیسک لازم است. نقص این سطح نبود تحمل خطا (fault tolerance) است و این یعنی انهدام یک دیسک بر کل آرایه تأثیر می گذارد و احتمال ولخرجی یا انحطاط داده ها افزایش می یابد.

RAID 1 این سطح به سطح تاب خطا خواه Disk Mirroring معروف است (در دیسک میرورینگ، یک دیسک دقیقا آینه ی دیسک دیگر است). درون RAID 1، داده ها به صورت یکپارچه و هم زمان از دیسکی به دیسکی دیگر کپی می شوند و اصطلاحات یک میرور از آن ها ساختن می شود. درصورت خرابی یک دیسک، دیسک دیگر به کار خویشتن ادامه می دهد.

این سطح ساده ترین روش برای پیاده سازی fault tolerance است و نفقه ی نسبتا کمی غصه دارد. نقص RAID 1 کاهش کم عملکرد آن است. حداقل دو دیسک برای پیاده سازی رقیق افزاری RAID 1 لازم است. از طرفی RAID 1 ظرفیت کل دیسک را به نصف کاهش می دهد.

RAID 5 متداول ترین پیکربندی RAID تا امروز است. عملکرد این سطح RAID نسبت به سطح میرورینگ و بردباری بزه بهتر است. در RAID 5 داده ها و parity (به هارددرایوی گفته می شود که در آرایه ی RAID برای تحمل معصیت بوسیله حکم می جوی) بین سه دیسک یا بیشتر توزیع می شوند. اگر دیسک دچار بزه خواه ویرانی شد، داده ها از روی داده های توزیع شده و بلوک parity بوسیله قیافه یکپارچه و خودکار بازسازی می شوند.

حتی اگر زندگی دیسکی به پایان برسد، سیستم تا زمان جایگزینی درایو خراب، متناسب استعمال خواهد حیات. مزیت دیگر RAID 5 نبوغ hot swappable آن است. به این معنی که درصورت خرابی یکی از درایوها یا آرایه ها، می قابلیت عاری نیاز بوسیله آرام کردن DAS یا NAS، درایو را جایگزین کرد. این قابلیت، راه حل خوبی برای طاقت خطا است زیرا که درصورت انحطاط درایو، امکان بازسازی آن داخل دیسک های جدید بود دارد. عملکرد RAID 5 با عملکرد RAID 0 شایان مقایسه است.

RAID 6 با RAID 5 هم پایه است با این تفاوت که به دلیل وجود تعداد بیشتر بلوک Parity نسبت به RAID 5، پایدارتر است؛ بنابراین درصورت فنا دو دیسک هنوز هم می توان از جهیز مصرف کرد. حداقل چهار دیسک برای ساخت یک آرایه ی RAID 6 لازم است.

RAID 10 به RAID تودرتو بی قراری معروف است. تو این سطح حافظه، قابلیت حفاظتی RAID 1 با بهبود عملکرد RAID 0 ترکیب شده است. این سطح بهترین عملکرد را ارائه می دهد؛ اما بسیار پرهزینه است و دو برابر سایر سطوح به دیسک احتیاج دارد. حداقل تعداد دیسک موردنیاز برای پیاده سازی این سطح، ۱۴ دیسک است.

RAID 50، این سطح RAID از خیساندن RAID 0 استریپینگ با RAID 5 پاریتی تشکیل شده است. نتیجه ی سرعت کم قیمت RAID 0 استریپینگ، عملکرد بهتر RAID 50 نسبت به RAID 5 به ویژه درون فرایند نگاشتن است. از طرفی امنیت آن از یک RAID بیشتر است. درصورت نیاز بوسیله تحمل خطای بهبودیافته، ظرفیت اوج و سرعت بیشتر از این سطح RAID استفاده کنید. حداقل جگر هارددرایو بخاطر یک آرایه ی RAID 50 لازم است. آرایه ی RAID 50 با تعداد اضافی از هارددرایوها، از ظرفیت پس انداز سازی بالایی برخوردار است و بنابراین زمان مقداردهی و بازسازی داده ها افزایش می یابد.

RAID 5 بوسیله عارض خودکار بین فضای حافظه، عملکرد و امنیت داده ها توازن ایجاد می کند و بنابراین نیکوترین گزینه ی پیشنهادی ذخیره سازی برای تمام مایه هایی است که دارای سه گانه ذهن ی داخلی خواه بیشتر هستند. امنیت و عملکرد این جهیز بالا است و درعین حال ۸۰ درصد از فضای برازنده استفاده ی دیسک را حفظ کردن می کند. حتی درصورت خرابی دیسک، با قابلیت hot swappable می توان به صورت بدون ولخرجی یا عاری حاجت به خاموشی، دیسک را جایگزین کرد.

طراحی کمتر و زیباطراحی و امکانات

شاید هویدا حافظه برایتان بنیانی نباشد؛ ولی حافظه ی اجنبی 6big از جنس آلومینیوم صیقلی و متناسب با مدل Mackbook Pro است. به عقیده ی اوستن توان اطمینان در انتخاب حافظه در اولویت است. بیش از دو دهه است که او از هارددیسک های LaCie استفاده می کند. بااینکه این حافظه ها نقشه کشی زیبایی ندارند؛ اما در عوض قابلیت اطمینان بالایی دارند.

این درایوها به صورت افقی روی هم راحتی پژمان اند و از سرنوشت جلو می نبوغ به آن ها دسترسی ظاهر کرد. خطوط اجنبی تنها کمی از نقشه کشی نیستند؛ بلکه ۶ درایو را از یکدیگر جدا می کنند. درایوها را می قابلیت به راحتی از تقدیر جلوی محصول، حذف یا جابه جا کرد.

جگر صف درایو درون تقدیر جلوی حافظه. درایوهای hot swappable، دسترسی آسان

درایوها روی 6big نصب شده اند و نیازی به بازکردن آن ها زدودن. عزب زمانی باید آن ها را باز کنید که بخواهید درایوهای بزرگ زیرفون را جایگزین درایوهای سابق کنید. حدس خرابی هر کدام از هارددرایوها حیات دارد و دلیل اصلی انتخاب 6big حزن همین است. درون RAID 5 اگر یک درایو خراب شود، داده ها از بین نمی جوی و در RAID 6 این مسئله بخاطر دو درایو صدق می کند؛ اما اغلب افراد انتظار دارند درایوها هرگز خراب نشوند.

بااینکه داخل اجرا شاید عمر ابدی درایوها امکان پذیر نباشد؛ اما در میان سیستم های موجود LaCie از بهترین درایوهای موجود درون میدان یعنی Seagate IronWolf Pro برخوردار است. به این درایوها، درایوهای سطح سازمانی تیمار گفته می شود. LaCie برای این درایوها ضمانت ۵ ساله همراه با خدمات بازیابی داده (Rescue Data Recovery Services) درون دید پژمان است. درصورت بروز مشکل، مشارکت درایو را جایگزین می کند و بدون دریافت نفقه ی اضافه، به بازیابی داده های از دست رفته می پردازد.

یکی از ۷ درایو چهارده ترابایتی Seagate Ironwolf Pro در کلکسیون ی 6big اوستن

اوستن به برهان حاجت بوسیله ظرفیت حافظه ی بیشتر، جهیز حافظه ی خود را ارتقا رحم. از طرفی با ارتقای سیستم پس انداز سازی خود توانست از آخرین ترفیع ها و توسعه های فناوری کامپیوتری ازجمله Thunderbolt 3 یکروز مند شود. Thunderbolt برند شفیع ی شاداب افزاری است که توسط اینتل (در همدستی با اپل) توسعه یافته و امکان همراهی مایه های جانبی خارجی را به کامپیوتر می دهد. Thunderbolt 3 به شکل چشمگیری تند مرطوب از Thunderbolt 2 است.

فایل های بزرگ تر خیر تنها فضای بیشتری را اشغال می کنند؛ بلکه استفاده توان آن ها هم بالا است. در سیستم 6big، شش درایو IronWolf Pro وجود دارد که حجم ذخیره سازی هرکدام ۱۴ ترابایت است و بنابراین درمجموع ۸۴ ترابایت حجم ذخیره سازی موجود است.

ظرفیت فایل های اوستن ۲۵ ترابایت است ولی تو سیستم 6big ظرفیت آن ها بوسیله ۳۶ ترابایت می رسد (6X6TB). درون استاندارد RAID 5 یکی از دیسک ها برای افزونگی به کار می رود و بنابراین تنها ۳۰ ترابایت برای ذخیره سازی حیات دارد (5X6TB)؛ بنابراین تنها ۵ ترابایت فضای خالی پاینده می ماند که در خلال دو سال لبالب خواهد شد.

از طرفی RAID 5 نه تنها بیشتر عرف دارد؛ بلکه یکی از امن ترین و سریع ترین گزینه های ذخیره سازی فایل است. افزایش ظرفیت فایل های اوستن به خصوص فایل های ویدئویی که با Nikon Z7 پرونده شده اند، تأثیر شایان توجهی بر ذهن دارند. دیگر سطح های RAID هم از امنیت و عملکرد فوقانی برخوردار هستند؛ بنابراین گزینه ی انتخابی اتیه می تواند نسخه ی ۸۴ ترابایتی RAID 10 باشد (این سطح RAID بهترین عملکرد را دارد؛ اما افزونگی آن از RAID 5 بیشتر است).تنظیمات ابتدایی و عملکرد

اوستن از انواع فناوری ها برای شغل خود استعمال می کند؛ اما مدخل فنی عکاسی جذابیت چندانی برای او ندارد. خلاقیت بخاطر او در اولویت است. دوربین ها، کامپیوترها و مایه های دیگر را هم بخاطر پیوستن به نتایج بهتر به خدمت می گیرد. او می گوید:علاقه ای بوسیله صرف هزینه برای سیستم RAID خواه تنظیمات آن ندارم؛ ولی این فقره برای رسیدن به نتایج بهتر لازم است. نقشه کشی و عملکرد سیستم 6big از شعار سادگی پیروی می درنگ.

اسلوب اندازی 6big کار ساده ای ازاله. داخل ابتدا باید Lacie RAID Manager را روی کامپیوتر خود گمارش کنید. این برنامه اتاق کنترل 6big است. تو این دستور کار گزینه های متعددی برای سفارشی سازی تنظیمات RAID دارید که حداکثر ۵ دقیقه از شما لحظه می گیرد.

میانجی ی کاربری LaCie RAID Manager

درون وهله ی فاتحه باید آرایه ای ایجاد کنید (یک ردیف از هارددرایوها) که بوسیله صورت یک (یا چند) فضای پس انداز سازی  روی دسکتاپ روشن شود. با کلیک روی دکمه ی Create Array فرایند آغاز می شود.

منوی تنظیمات RAID

می توانید LaCie RAID Manager را طوری تنظیم کنید که به رخ خودکار یک آرایه را براساس دیسک های موجود بسازد. ۶ دیسک تو 6big حیات دارد بنابراین RAID 5 انتخاب می شود. اگر بوسیله دنبال سطح متفاوتی از RAID هستید روی Custom کلیک کنید.

سطح RAID موردنظر را تفویض کنید

در این مثال، گزینه ی Custom بخاطر انتخاب سطح RAID انتخاب شده است. به عقیده ی اوستن، عامل جذابیت محصولات LaCie سادگی آن ها است. برای استفاده از آن ها نیازی بوسیله معاینه ی دستورالعمل مقدماتی محو. تو تصویر زیر، سطح RAID انتخابی را مشاهده می کنید. در این مثال RAID 10 انتخاب شده است که حاصل ی آن ۴۲ ترابایت حجم ذهن است.

تنظیمات RAID

در ادامه باید یک نام را بوسیله آرایه ی خویشتن تخصیص دهید و چند کود ی دیگر را هنگام کنید. نام آرایه در این مثال Monster است.

پنجره ی پا بر جا LaCie RAID Manager

با چند کلیک تمام مراحل انجام می شوند. اینک پنجره ی حقیقی LaCie RAID Manager آرایه ی جدید Monster را همراه با حجم و سطح RAID آن نمایش می دهد. داخل این مرحله، می توانید مصرف از جهیز RAID را آغاز کنید.

بعدا می توانید بسیاری از تنظیمات موردنظر مثل ایمیل های هشداردهنده را دگرگونی دهید. اوستن به ندرت RAID Manager را بررسی می کند و گاهی فقط اپدیت ها را چک می درنگ.عملکرد

یکی از سیستم های اوستن 5big Thunderbolt 2 با RAID 0، با سرعت ۱۰۵۰ مگابایت بر وقت و ۵ ردیف درایو است. سیستم دیگر او 6big Thnderbolt 3 با سرعت ۱۴۰۰ مگابایت بر وقت و ۶ ردیف درایو است. سرعت خواندن و نگاشتن 6big به شکل چشمگیری بالاتر از 5big است؛ و ظرفیت یک فایل TIFF لایه دار در آن به ۲ تا ۴ گیگابایت می رسد.

اوستن پس از بازگشت از هر سفر، تصاویر خویشتن را با سرعت بالایی هوشیار 6big می کند؛ ولی جزء مهم تر، پردازش یمین تصاویر 6big داخل فتوشاپ عاری هیچ گونه تأخیر است. اوستن خلال پردازش یک شمایل در فتوشاپ و ذخیره سازی آن، می تواند بدون تمایل برای آخر فرایند پردازش، به امر خویشتن دنباله دهد. بازکردن فایل ها هم احتیاج به زمان کمی دارد. فناوری Thunderbolt 3 دلیل پا بر جا گشایش سرعت است.

Thunderbolt 3 استعداد احاله ۴۰ گیگابیت کنار دم را دارد که دو برابر سرعت Thunderbolt 2 و چهار برابر Thunderbolt و USB 3.1 است؛ و تنها با یک کابل می تواند صوت، ویدئو، داده و حتی توان را منتقل کند. LaCie 6big Thunderbolt 3 به قرار می تواند دو مانیتور 4K و چند دستگاه جانبی دیگر را بوسیله یکدیگر وصل کند، توان لپ تاپ را تأمین کند و تا اینکه یک دوربین را شارژ درنگ.

داخل قسمت عقب، سه پورت USB-C وجود دارد: 2x Thunderbolt 3 و 1x USB 3.1>

Thunderbolt 3 از یک پیوند گر USB-C با برچسب Thunderbolt استفاده می یواش. ازآنجاکه Thunderbolt 3 مستقل از پروتکل است، از اتصال این واسطه ها پشتیبانی می بطی ء: USB 2.0، USB 3.0 و USB 3.1، DisplayPort 11 و 1.2a، Thunderbolt بیست گیگابیت بر ثانیه، Thunderbolt چهل گیگابیت بر ثانیه و اترنت (با آداپتور).

این وسیله با نسخه های قبلی سازوار است. می توانید از USB 3.1 در کامپیوتر خود استعمال کنید؛ اما مسلما سرعت آن به Thunderbolt 3 نمی رسد. بااین حال با همراهی Thunderbolt 3 اپل (USB-C) بوسیله آداپتور Thunderbolt 2 می توانید با سرعت بالاتر به مک های قدیمی تر وصل شوید. اگر کامپیوتر USB-C/Thunderbolt 3 ندارید، با اداپتور می توانید از 6Big کاربرد کنید.

علاوه بر این، اگر بخاطر اتصال به 6big از لپ تاپ مصرف می کنید خیر تنها ازطریق اتصال شمول می توانید بوسیله آرایه دسترسی نمودار کنید؛ بلکه می توانید بوسیله قیافه هم زمان لپ تاپ خود را بی آرامی شارژ کنید.قاب ویدئویی تند

اوستن به لطف عملکرد سریع و زبر العاده بالای Nikon D850 و Nikon Z7 در فیلم برداری، فیلم های زیادی را ثبت کرده است. تصحیح و پردازش ویدئوی 4k یکی از چالش های اساسی در کامل کامپیوترها است؛ اما مزیت Thunderbolt 3 سرعت بالای آن در پردازش ویدئویی است. محبوبیت 6big درون میان فیلم بردارها و فیلم سازهایی که به دنبال بهبود پردازش ویدئویی هستند، روبه تکثیر است.

Thunderbolt 3 با مزیت پهنای باند ویدئویی دو طبق 5big، امکان اتصال دو ورق ی نمایش 4k خواه یک صفحه ی ارائه 5K به LaCie 6big را می دهد. درصورت بود دو ورقه ی نمایش 4k، می توانید فضای کاری خویشتن را با تخصیص یک ورق ی نمایش به تایم لاین (خط زمانی ویدئو) و تحدید صفحه ی نمایش دیگر برای پیش نمایش 4k footage گشاد کنید.

دو 6big اوستن در آفریقای جنوبی، Monster داخل سمت چپ و کپی 48 ترابایتی آن درون سمت راست.RAID پشتیبان نیست

کار با جهیز RAID برای مدیریت داده های باارزش، مطمئن رطوبت از کار با JBOD (مجموعه ای بی زیبایی از دیسک ها) است؛ اما باید بوسیله خاطر داشته باشید که RAID پشتیبان و حتی روشی جایگزین بخاطر پشتیبان گیری ازاله. 6big هرچقدر هم سزاوار سرزنش اطمینان، نوک تیز و دوست داشتنی باشد، بازهم از داده های شما دربرابر دزدی کردن و آتش سوزی محافظت نمی کند. پشتیبان گیری از دستگاه RAID را بی آرامی باید بوسیله نشانی بخشی از مدیریت داده ای خویشتن در نظر بگیرید. RAID گونه خوبی برای بازیابی سریع انهدام سخت افزاری باشد و فقط می تواند بخشی از راه حل کلی بازیابی مفروضات باشد.

اوستن یک دستگاه 6big دیگر را به نشانی پشتیبان خارج از محل اقامت خویشتن در نظر پژمرده است و مرتب وسیله دوم را با 6big اصلی هماهنگ می کند. سرقت تجهیزات درون میان عکاسانی که متجاوز سیر می سیلان یا در شبکه های اجتماعی فعالیت می کنند رایج است. فعالیت داخل شبکه های مدنی باعث می شود بسیاری از افراد از نبود عکاسان درون خانه مبدا شوند.تهیه ی پشتیبان خارج از ساختمان، ایمنی داده ها دربرابر آتش سوزی و دزدی را افزایش می دهد

برای مثال، منطقه ی اقامت اوستن در دو سال گذشته شاهد آتش سوزی های عمده بود و بسیاری از همسایه های او خانه های خود و تمام دارایی های خویشتن را از دست دادند. با بیمه ی مناسب می توانید بیشتر دارایی های خویشتن را برگردانید؛ اما تصاویر برای همیشه از بین می روند. بود هر سنخ پشتیبان بهتر از نبود پشتیبان است؛ ولی پشتیبان خارج از ساختمان ابد بهتر از پشتیبان داخل ساختمانی است.

یکی از راه حل های دیگر مصرف از حافظه ی کلاود است. ذهن ی کلاود یک سنخ حافظه ی داده ای کامپیوتری است که در آن داده های دیجیتالی تو مخازن منطقی پس انداز می شوند. حافظه ی فیزیکی محدوده ای از سرورهای متعدد در نقاط مختلف را پوشش می دهد و فضا فیزیکی ذیل مالکیت و مدیریت مشارکت میزبان است.

حافظه ی کلاود، برای بسیاری از افراد اسلوب حل پشتیبانی خوبی است. این حافظه درصورتی کارگر است که تعداد تصاویر زیاد نباشد، برای مثال، برای افرادی که با آیفون عکاسی می کنند و زمان زیادی را صرف کردن فقره با اینترنت می کنند، این نوع پس انداز سازی مناسب است. این نحو برای عکاسی مثل اوستن مناسب نیست، مربوط به او همیشه بوسیله مناطقی می رود که سیگنال دهی اینترنت درمانده است. در چنین شرایطی بارگذاری تصاویر در کلاود راه حلی منطقی حلق.

بنابراین برای عکاسانی قرین اوستن، سرمایه گذاری روی تجهیزات پشتیبان گیری ضروری است. بوسیله همین دلیل او از یک دستگاه دوم 6big بخاطر کپی گرفتن از نسخه ی اصلی استعمال می یواش.نگه داری از سیستم

اغلب افراد سیستم RAID خود را روی میز قرار می دهند. درباره ی اوستن شرایط اندکی متفاوت است. دکه اصلی او در آفریقای جنوبی است؛ ولی وقتی هم که بوسیله هلند می رود روی تصاویر خود کار می نرم. شاید چنین موقعیتی ایده آل نباشد؛ اما سال ها است که بوسیله این روش عادت کرده است.

او در آفریقای جنوبی روی سیستم مک پرو و مانیتور EIZO CG2739 امر می کند و دو سیستم ذخیره سازی 6big دارد (یکی با حجم 84 ترابایت و دیگری با ظرفیت 48 ترابایت). Monster سیستم اصلی او است و کپی دیگر بیرون از ساختمان قرار دارد که برای پشتیبان گیری بوسیله نسخه ی واقعی وصل می شود. درصورت رفتن بوسیله هلند، سیستم 6big را با خویشتن می برد. LaCie برای محافظت از این جهیز یک چمدان مخصوص طراحی کرده است.

کیف مخصوص LaCie 6big

این کیف توسط شرکت Pelican ساخته شده است بنابراین کاملا بادوام، ضد آب، ضد غبار است و پایداری لازم را دربرابر ضربه، انکسار و دماهای کم از منفی ۲۸ منصب ی سانتی گراد دارد. فضای داخلی فوم برای کابل وسیله و همین نعوظ سه درایو قابل حمل LaCie Rugged مناسب است. در بسرنوشت شوم دچار کردن قبول چمدان فرودگاه هم کیف آسیبی نخواهد دید.

از طرفی حدس گم شدن این لذت در فرودگاه وجود دارد؛ اما این لذت حجیم و بزرگ است و عزب راه بازی کردن آن به داخل هواپیما، بخش پذیرش چمدان است. اوستن برای این مسئله حزن مشورت ای اندیشیده است. او از یک کیف کوچک تر مخصوص شرکت Pelican استفاده می کند تا بتواند به فراغت آن را بوسیله داخل کابین جت ببرد.

چمدان Peli 1510، درون حد ی مجاز اتاقک هواپیما

اوستن علاوه پهلو 6big می تواند Mac Pro را حزن تو آن جای دهد. او می گوید:وقتی کیف را مملو می کنم زیاد سنگین می شود. تا اینکه کارکنان فرودگاه اندوه به آن مشکوک می شود؛ اما تو کیف را به آن ها نشان می دهم تا مخبر ارزش آن شوند.

اوستن پس از الحاق به هلند، اطلاعات حقیقی را به جهیز پشتیبان 6big منتقل می بطی ء. سپس با استفاده از Mac Pro و EIZO CG247X به کار خود ادامه می دهد. او در گذشته غم از طرز مشابهی بخاطر دستگاه 5big استفاده می کرد.

Peli 1510 همراه با 5big و Mac Pro و تمام کابل ها. 6big به راحتی در این چمدان مکان می شود.معایب

عزب عیب 6big قیمت بالای آن است. بها نسخه ی دوازده ترابایتی آن ۱۸۹۹ دلار است؛ اما قیمت حجم سه یکسانی آن ۳۱۹۹ دلار است. برای بعضی عکاسان این سؤال به وجود می آید که چه لزومی دارد انحصاری ۳۰۰۰ دلار بخاطر خرید چنین دستگاهی هزینه درنگ. آن ها معتقدند می توانند آرایه های موردنظر خود را با قیمت کمتری خریداری کنند و افرادی که 6big می خرند تنها پول برند را صیقلی می کنند.

البته شما می توانید آرایه ی خود را بسازید؛ اما یکی از مزایایی 6big نرم افزار مدیریت دیسک و کفالت ۵ ساله ی آن است. از طرفی LaCie از خدمات بازیابی داده ها به مدت ۵ سال برخوردار است؛ و درصورت بروز مشکل، درایو را جایگزین می کنند و به قیافه مجانی داده های از دست رفته را بازیابی می کنند؛ و اگر سیستم دچار مشکل شود، می استعداد تنها در چند روز به جایگزینی آن پرداخت.مولود گیری

اگر درون عکاسی جدی هستید، باید نسبت به محافظت از تصاویر خویشتن هم جدی باشید. شاید هزاران دلار صرف خرید دوربین و لنز کنید؛ ولی درصورتی که با روش امن دسترسی و محافظت از مفروضات آشنا نباشید، تلاشتان تقریبا پوچ خواهد بود.

LaCie 6big بخاطر افرادی که نسبت به مدیریت و حراست از داده های خویشتن مصمم هستند، گزینه ی مناسبی است. 6big سریع، شفاف، سهل و ظاهری مناسب دارد و استفاده از آن بسیار ساده و بی سروصدا است.

بوسیله جای اینکه هربار یک حافظه ی جدید بخرید، بهتر است روی سیستم RAID کم قیمت تنخواه گذاری کنید. اگر نیاز به ذهن ی بیشتر داشتید، می توانید درایوهای مبصر تر را جایگزین درایوهای باستانی کنید. 6big انعطاف پذیری بالایی دارد و همراه با شما نمو می کند. قطعا درون آینده، اندازه ی فایل های دیجیتالی افزودن خواهد یافت و سرعت این رشد حتی از گذشته غم بیشتر خواهد شد. برای مثال، در چند سال گذشته، ویدئوی 4k انتخاب عجیبی بود؛ ولی حالا رواج پیدا کرده است. دوربین های متعددی از سنسورهای ۴۵ مگاپیکسلی برخوردار هستند.

اوستن عکس هایش را باارزش ترین دارایی خود می داند و به نیکی از آن ها حراست می بطی ء. در تورهای عکاسی، اغلب اوقات با افرادی روبه رو می شود که برای مثال، ۵۰۰۰ دلار صرف کردن خرید دوربین و ۱۰ هزار دلار صرف سودا لنزهای بی حد کرده اند.

او علاوه کنار تشویق عکاسان به سرمایه گذاری کنار سه گانه پایه های باکیفیت و مراقبت از دوربین های ۱۵ هزاره دلاری، آن ها را تشویق بوسیله سرمایه گذاری پیاده شدن طرز محلول مناسب مدیریت داده ای می کند. از مزایای این کار می قابلیت به نفع جویی در زمان، محیط امر حرفه ای و درنتیجه تکثیر سطح امنیت رمز کرد. برای شروع می توانید از سیستم های کوچک استفاده کنید و پس ازآن آن ها را ارتقا دهید.بیشتر بخوانید:برندگان مشق Wallpaper Design وان پلاس مشخص شدنداپل احتمالا تو قوطی آیفون های سال ۲۰۲۰ شارژر ارائه نمی کندنتایج بنچمارک Honor X10 Max 5G مجهز به Dimensity 800 منتشر شدچگونه از بتا iOS 14 به iOS 13.5.1 دانگرید کنیم؟شیائومی و هواوی تو نسل بعدی گوشی های تاشدنی خود از فناوری UTG استفاده می کنند