تصاویری خیره کننده از طوفان های تندری پلید

مقاله مرتبط:پروژه های عکاسی: غضب سوزان گدازه ها

 در میان بلاهای مختلف طبیعی، انفجار آتشفشان جلوه ای کفایت مخوف و ترسناک دارد. بوسیله همین دلیل، هر کسی توان روبه رویی با آن و ثبت لحظه لحظه ی وقوعش را ندارد. هرچند داستان هنرمندی که امروز آثارش را بررسی می کنیم، تاحدی متفاوت است.

فرانسیسکو نِگرونی (Francisco Negroni)، عکاس شیلیایی منظره، بیش از هر چیز دیگر به خیال تصاویر شگفت انگیز و تماشایی اش از شرایط های آب وهوایی، به ویژه فوران های آتشفشانی خطرناک به شهرت گویا است.

نمایش هیبت طبیعت که تو نسب ترسناک بودن، دوست داشتنی و خیره کننده است، باعث شده آثار این عکاس در سطح بین المللی مدنظر فراغت بگیرد. آغاز این توجه به سال ۲۰۱۱ بازمی گردد؛ یعنی زمانی که تصاویر ثبت شده ی او از ترکیدن آتشفشانی (Cordón Caulle Eruption) جهانی شد و جوایز عکاسی متعددی برایش بوسیله ارمغان آورد.

ویژگی رادیکال ی آثار این عکاس خوش پندار و البته شجاع، توانایی در جاودانه کردن قدرت سرشت به شکلی هنرمندانه است؛ به طوری که با نگاه کردن به عکس های ثبت شده ی وی می استعداد انرژی و هیبت آتشین را احساس کرد.

نِگرونی در ابتدا به عنوان عکاس خبری فعالیت کرد و اخبار سیاسی روز را پوشش می داد و این متد بود که در سال ۲۰۰۸، ترکیدن یکی از قلل آتشفشانی بزرگ و درعین حال فعال شیلی، یعنی آتشفشان لایما (llaima Volcano) را شاهد حیات. در آن لحظات، او نمی توانست این لحظات را ثبت وضبط کند؛ اما تماشای این منظره او را مجاب کرد در مسیر کاری اش تغییری ایجاد یواش. او در مصاحبه ای اعلام کرد شاید در آن زمان فرصت چندانی برای تماشای فوران آتشفشان نداشت؛ اما همین زمان کم کافی بود تا سبب ای قدرتمند را درونش عاطفه کند؛ انگیزه ای که او را واداشت از آن به بعد، همیشه به ظهر انفجار های آتشفشانی بعدی باشد و مدام دوربین به مشت سفر کند. او اضافه می نرم تماشای انفجار آتشفشان، انگیزه ی واقعی او برای شروع دوره ای جدید در زندگی صنف ای اش بود.

او برای عکاسی از غلیان های آتشفشانی از تکنیک های مختلفی استفاده می کند؛ اما دراین میان، تمرکزش بیشتر پهلو عکاسی با نوردهی طولانی (Long-Exposure ) است تا بتواند جزئیات و قدرت آن لحظه را به ترتیب هرچه تمام تر بوسیله تصویر بکشد. بااین حال، بنیانی ی تصاویر او از «طوفان های تندری کثیف» (Dirty Thunderstorm ) ثبت شده است؛ فوران هایی که داخل خلال آن ها وقوع رعدوبرق تو میان دود و انفجار گدازه ها را شاهد هستیم.

طوفان های تندری کثیف معمولا زمانی رخ می دهند که ذرات خاکستر و سنگ و دیگر مواد آتشفشانی حین خارج پخش کردن از دهانه با یکدیگر برخورد کنند و باعث ایجاد الکتریسیته ی بی حرکت شوند. محققان تخمین می زنند بین ۲۷ تا ۳۵درصد از فوران های آتشفشانی با وقوع رعدوبرق همراه هستند و همین مسئله باعث شده نِگرونی پدیده ای اختصاص و منحصربه فرد را به تصویر بکشد.

باتوجه به دلایل گفته شده، این عکاس خوش قریحه همیشه در حال سفر بوسیله محل شکافتن های آتشفشانی است؛ در حالی که همیشه با خویشتن کوله پشتی، لپ تاپ، دوربین، سه گانه پایه و سه لنز ویژه در خودرو بوسیله همراه دارد.

 درادامه، توجه شما را به تماشای چند عکس دیدنی دیگر جلب می کنیم که این عکاس ثبت کرده است.

امیدواریم از تماشای این تصاویر کیف برده باشید. آیا در خود شجاعت روبه روشدن با این بلای طبیعی و ثبت قدرت و شعله های خشمش را می بینید؟ شما به کدام مملکت ی عکاسی بیشتر تعلق دارید؟ دیدگاه های خود را با ما درون میان بگذارید.بیشتر بخوانید:عکس خارق العاده از سحابی کارینا که با دوربین 268 مگاپیکسلی گرفته شده است