نامزدهای بهترین عکس خبری دنیا تو سال ۲۰۱۹

مقاله های مرتبط:برندگان مسابقه تصاویر خبری ۲۰۱۶برترین تصاویر خبری ۲۰۱۸

عکس خبری گیتی (World Press Photo) مؤسسه ای غیرانتفاعی است که سال ۱۹۵۵ در آمستردام هلند تأسیس شد. این مؤسسه که هم اکنون برگزارکننده ی معتبرترین مسابقه ی سالانه ی عکس خبری در جهان بوسیله شمار می رود، به آثار منتخب درون حوزه های مختلف جوایزی اهدا می یواش.

رقابت های این دوره از مسابقات در هشت شاخه ی اخبار عمومی، گزارش ویژه، محیط زیست، طبیعت، امور معاصر، پرتره، ورزش و پروژه های بلندمدت برگزار شد. درادامه، برای تماشای برخی از آثار نامزدهای دریافت این اجر با زومیت همراه باشید. قورباغه هایی با پاهای جداشده

غوک هایی که پاهایشان جدا شده است و تو میان پوشش ژله ای اطراف تخم های خود غوطه ورند، برای آمدن به سطح تقلا می کنند. جمعیت کمی از ساکنان منطقه ی کوهستانی کارپاتیا در حصه کواسنای رومانی، عزب ازطریق فروش پای غوک امرارمعاش می کنند. معمولا داخل انفصال خزنده که زمان تخم ریزی غوک ها است، پاها جدا می شوند و گاهی اوقات، این کار در حالی ایفا می شود که سبع زنده است. درآمد سالانه ی حاصل از ابتیاع این محصول، حدود ۴۰ میلیون دلار است.بوکس در کاتانگا

مورین آجامبو ۳۰ ساله و مادر هفت فرزند است که در کلوپ مشت بازی Rhino در کاتانگا، منطقه ای فقیرنشین در کامپالا، پایتخت اوگاندا، مشغول مشق است. کاتانگا جمعیتی درحدود ۲۰ هزاره نفر را در خود جای داده است که اکثر آن ها داخل فقر مطلق زندگی می کنند. آجامبو عضو تیم ملی بوکس زنان اوگاندا است.بالارفتن از حصار مرز

مهاجران آمریکای مرکزی از حصار واقع در مرز الچاپارال، بین مکزیک و آمریکا، رفعت می روند. کاروانی از پناهجویان که اکتبر از هندوراس لول کرده بودند، اواسط نوامبر به سرحد رسیدند. شلوغی ۳۰ هزاره نفره مهاجران در خال ی مرزی، باعث افزایش تنش ها شده و افرادی که تاب ماه ها میل در صف پناهجویان را ندارند، از کاروان خارج می شوند و برای عبور از مرز، از حصارها بالا می روند.دلاوران (Akashinga)

پترونلا چیگومبورا، عضوی از گروه Akashinga، در زبان محلی به معنای دلاوران، در پارک بود وحش پوندوندو زیمبابوه درون محک های آموزش اختفا شرکت می کند. این دسته که اعضای آن را زنان تفنگ دار تشکیل می دهند، تو شروع با هدف جلوگیری از صید بی رویه ی فیل های آفریقایی تأسیس شد؛ اما امروزه اهداف دیگری همچون حفاظت از منابع طبیعی و بود وحش منطقه، توانمندسازی زنان محروم آفریقایی و اشتغال زایی برای آن ها و کمک به کودکان و نسوان بی سرپرست را نیز ظهر می کند.دوشیزه گریان داخل سرحد

جان مور، عکاس Getty Images، با عکس «بکر اشکبار در سرحد» اجر ی مسابقه ی جهانی عکس خبری سال ۲۰۱۹ را ازآنِ خود کرد. این عکس که از میان حدود ۷۸ هزاره اثر منتخب شد، علاوه کنار گرفتن جایزه ی «بهترین عکس خبری سال»، در پاره «تک عکس خبری» همچنین کارمزد ی اول را به خود خاص داد. ۱۲ ژوئن ۲۰۱۸، مأموران مرزبانی آمریکا در مک آلن تگزاس، یانلا سانچز، دختربچه ی دوساله ی هندوراسی را بوسیله همراه مادرش، ساندرا سانچز بازداشت و روانه ی بازداشتگاه کردند.

در توضیحات مربوط بوسیله این عکس آمده است:قوم های مهاجر با قایق از رودخانه ی ریوگرانده (رودی که بخشی از مرز بین آمریکا و مکزیک را تشکیل می دهد) گذر کرده بودند که نیروهای مرزبانی آمریکا آن ها را برده کردند. ساندرا سانچز می گفت وی و دخترش پس از سفری یک ماهه، با عبور از آمریکای مرکزی و مکزیک، برای درخواست پناهندگی به آمریکا آمده اند. ترامپ داخل مرزها دادرسی «آستانه ی تحمل صفر» را اعلام کرده حیات و به علت آن، مهاجرانی که غیرقانونی از مرزها عبور می کردند، امکان پذیر بود به نشانی مجرم تحت پیگرد قرار گیرند. اجرای این دادرسی باعث جدایی پدر و پاپا ها از فرزندان خویشتن و حتی انتقال آن ها بوسیله بازداشتگاه های مجزا می شد.

پس از انتشار جهانی این عکس، راه اندازی ی گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده آمریکا، اطلاع دادن کرد یانلا، جزو هزاران بچگی نیست که نیروهای آمریکایی از والدینشان جدا کرده اند. بااین حال، تعرض های اشتراکی به عملکرد بحث برانگیز نیروهای مرزبانی آمریکا باعث شد ترامپ در بیستم ژوئن، اجرای بخش هایی از محاکمه «آستانه ی طاقت صفر»، ازجمله جداسازی والدین از کودکانشان را به حالت تعلیق درآورد.

یک هفته از ثبت این عکس نگذشته وجود که جان مور در مصاحبه ای، از سیاست های مهاجرتی دولت آمریکا انتقاد کرد: همگی ی ما شناسایی جداکردن کودکان از والدینشان را شنیده ایم؛ اما هنگفت از ما از آنچه شنیده ایم، کمترین وهمی نداریم. دریافت این عکس برایم زیاد شیرهدار بود؛ زیرا می دانستم بعدازآن چه اتفاقی خواهد افتاد. به عنوان یک پدر که خودم حزن فرزند خردسال دارم، مشاهده ی آنچه درمقابل لنز دوربینم اتفاق می افتاد و فکرکردن بوسیله اینکه اگر روزی صغیر هایم را از من جدا کنند، چه حسی خواهم داشت، بی اندازه آزاردهنده وجود.

 بعد از آنکه رک شد این مادر و طفل از یکدیگر استثنا نشده بودند، عکاسان بسیاری از عملکرد (به زعم خویشتن) غیرحرفه ای مور انتقاد کردند. تو نظرسنجی وب سایت پتاپیکسل درباره ی عکس مور، نیمی از انبازی کنندگان عملکرد مور را حرفه ای دانسته و نیمی دیگر معتقدند وی بوسیله عنوان عکاس خبری، پا را از وزن خود فراتر گذاشته و غیرحرفه ای اجرا کرده است.

تعدادی بعد، مور درون مصاحبه ای با CBS، به انتقادات مطرح شده این سیاق نفوذ نشان داد:  اغلب اوقات، به مهاجرت صرفا از جنبه ی آمار و ارقام نگاه می کنیم و عزب وقتی رنج انسان مهاجر را بوسیله تصویر بکشیم و موضوع جنبه ی انسانی به خود بگیرد، مردم آن را درک می کنند. وقتی اندوه حس کنند، قلب سوزی و تیمار دردی می کنند و همین که توانسته باشم ذره ای از این رنج را به تمثال بکشم، برای من کافی است.

عکس تاریخی مور بعدها حتی کمی از طرح روی شیطان مجله ی تایم شد. این نشریه در اعتراض به سیاست های ضدمهاجرتی ترامپ، تصویر روی ناقلا خود را به دلگشا آمد گویی وی به یانلا سانچز اختصاص داد.

بوسیله آمریکا خوش آمدی!بیشتر بخوانید:نامزدهای نیکوترین عکس خبری سال ۲۰۲۰گوگل فوتوز داخل ازای ۸ دلار در ماه نیکوترین عکس های کاربر را پرینت و ارسال می کنداستفاده از ترفندهای ساده برای عکاسی خلاقانهچرا فداکار افراد در صنف عکاسی موفق نمی شوندچگونه داخل عکاسی خیابانی ماهر شویم؟