راهنمای عکاسی حرفه ای از طبیعت و مناظر طبیعی

هنگام عکاسی از سرشت حتما می خواهید که عکس ها در تمام نواحی واضح، شفاف و با کیفیت باشند. بخاطر استخراج اطمینان از اینکه تمام عکس های ثبت شده دارای کیفیت و صراحت فوقانی باشند، راه های زیادی حیات دارد. تو مقاله پیش رو اراده داریم این نحو ها را شرح داده و به شما کمک کنیم تا کیفیت عکاسی خود از مناظر طبیعت را گشایش بخشید.ابد از سه پایه دوربین عکاسی استفاده کنید

یکی از مهم ترین و مؤثر ترین عوامل درون کیفیت و روشنی تصاویر ضبط شده، استعمال از سه محور ی دوربین عکاسی (Tripod) است. بوسیله کاربردن سه محور برای ثبات دوربین عکاسی زیاد ضروری است و بوسیله شما این امکان را می دهد تا به سادگی چارچوب تصویر را گلچین کنید. مهم ترین کاربرد سه پایه ی دوربین عکاسی، جلوگیری از لغزش دست طی عکاسی، گلچین چارچوب کم قیمت بخاطر تمثال و درنتیجه ساختن تصویری با کیفیت و فاش است.

با اینکه کاربرد از سه گانه محور های سبک تر (اغلب مصنوع شده از مواد کربنی) برای عکاسی از طبیعت مناسب تیز است، چندان عمده نیست که از کدام برند سه گانه پایه برای عکاسی استفاده کنید. بنیانی این است که سه گانه محور دوربین عکاسی متین و قدرتمند بوده و قادر باشد دوربین را در حالتی ثابت نگه دارد تا حتی داخل هنگام وزش باد نیز بتوانید تصاویر آشکار و با کیفیتی را عاری زدودن شدگی (Blur) ثبت کنید. لرزشگیر دوربین خود را جاهل کوشا کنید

یکی از نکات مهم دیگر که هنگام عکاسی از طبیعت باید بدان توجه کنید این است که قابلیت لرزشگیری یا پایاسازی تصاویر (Image Stabilizer) دوربین خود را غیرفعال کنید. البته در عکاسی عاری سه پایه بهتر است این قابلیت را فعال نگه دارید، در مقابل به روشنی و کیفیت بیشتر تصاویر معاون شایانی می یواش. اما هنگام مصرف از سه پایه، فعال نگه داشتن این گزینه باتوجه به ساز وکاری که دارد، می تواند تو ورقه دوربین کمی خبط ابداع کرده و به چونی تصویر خروجی آسیب برساند. به علاوه، فعال نگه داشتن این گزینه هنگام عکاسی می تواند از عمر باتری دوربین عکاسی بکاهد! بنابراین اطمینان نتیجه کنید که داخل خلال عکاسی از طبیعت این گزینه را غیرفعال سازید.

مقاله های مرتبط:بطرف خانه نکته برای عکاسی چشم اندازهای وایدبهترین لنز بخاطر عکاسی منظره۶ نکته مهم بخاطر ترکیب بندی دوست داشتنی داخل عکاسی طبیعتتعیین اندازه دیافراگم مفت دوربین عکاسی

یکی از مهم ترین فاکتور ها هنگام عکاسی از طبیعت، تعیین اندازه ی دیافراگم دوربین است. اندازه دیافراگم کوچک که با اعداد ارشد علامت داده می شود، باعث خلق عمق میدان (depth of field) اهمیت می شود. اما حد دیافراگم ارشد که با اعداد کوچکی ارائه داده می شود (برای شهید: F 2.8)، باعث ایجاد عمق تصویر ناچیزی می شود. واضح است که عکاسان سرشت تمایل دارند که عکس هایشان چه در پیش زمینه و چه در پس مبنا به معیار شایان قبولی واضح باشد، بنابراین اغلب استفاده از حد دیافراگم کوچک پیشنهاد می شود. سؤال اساسی این است که بهترین معادل دیافراگم برای عکاسی از طبیعت کدام است؟ در پاسخ باید بگوییم که کاربرد از دیافراگم متوسط (حدود F11) به این نیت رایج زیرفون است.

توجه داشته باشید که به امر بردن اندازه ی دیافراگم بی اندازه کوچک (مانند F22) بخاطر عکاسی از خلقت مناسب نیست. دیافراگم دوربین خاصیتی به اشتهار پراش یا تفرقه (defraction) دارد که در هنگام عکس برداری با کمیت ی دیافراگم های کوچک مانند F16 یا F22، باعث می شود تصویر ملیح تر شود (که بخاطر عکاسی از مناظر فطرت مطلوب نیست). دلیل این فرمان نحوه پخش کردن نور توسط لنز دوربین هنگام گذر پرتو از دیافراگم است. مقدر شدن اضافی از نور شکست جلوه گر می بطی ء و درنتیجه با اینکه عمق میدان بیشتری با اندازه دیافراگم F22 ایجاد می شود، تصویر نهایی لطیف تر از حالت عادی از آب داخل می آید. بنابراین بهتر است هنگام تفویض اندازه دیافراگم برای عکاسی از طبیعت، از انتظام اندازه دیافراگم کوچک خودداری کنیم و اندازه های متوسط را برای آن برگزینیم. این کار باعث می شود علاوه بر داشتن عمق بازار کافی، لنز دوربین را به درستی تنظیم کرده باشیم.

نحوه فوکوس در عکاسی از سرشت

برگزینی بی عیب عمه ای که در طی عکاسی روی آن فوکوس می کنید متجاوز مهیب است! تقریبا دو سوم از عمق شمایل داخل خلال عکاسی از زاویه ای عریض (واید) خارج از خال فوکوس و یک سوم آن داخل آن می افتد. بنابراین، چنانچه عمه فوکوس را بیش از حد دور تفویض کنید، عمق تصویر خارجی لازم را از دست خواهید عدالت. همچنین، اگر نقطه فوکوس را بسیار از حد نزدیک بوسیله خود انتخاب کنید، عمق تمثال مجاور عمه فوکوس خود را از دست خواهید داد. با این تفاصیل، اگر نقطه فوکوس را تقریبا درون یک ثالث ابتدایی (نزدیک تیز) تصویر برگزینی کنید، عمق تصویر را تقریبا به بالاترین استاندارد خود خواهید رسانید. از این رو، برگزینی نقطه ای فوکوس در هنگام عکاسی بسیار مهم است. البته گزینش نقطه فوکوس روی یک سوم ابتدایی تصویر که بسیاری از عکاسان بوسیله آن عادت کرده اند، خیلی نکته سنج نیست! ما بوسیله دنبال وضع های دیگری هم خواهیم وجود تا وضوح تمثال خود را بوسیله حداکثر برسانیم.فاصله ابرکانونی (hyperfocal distance)

این کلمه تو واضح مبهم به نظر می رسد، ولی امروزه با وجود نمودار ها و اپلیکیشن ها، استفاده آن آسان شده است. به زبان ساده، فاصله فراکانونی خال ای است که عمق بازار تصویر را به ازای هر طول کانونی یا خیساندن دیافراگم به دست می دهد. بخاطر شهید اگر شما با طول کانونی ۲۰ میلیمتری و اندازه دیافراگم F11 عکس برداری می کنید، فاصله ای بود خواهد داشت که عمق تصویر شما را بوسیله حداکثر مدل خود خواهد رسانید و آن فاصله ی ابرکانونی است.

البته در سال های اخیر، استفاده فاصله فراکانونی کمتر شده است، زیرا این مدل به تدریج قدیمی شده و درون ریشه حال کاربرد آن بوسیله دانش فوقانی نیاز دارد. به عبارت دیگر، این فرمول به ما کمک می بطی ء تا فوکوس را قدری نزدیک تر به عریضی عکاسی انجام دهیم که بوسیله نوبه خویشتن باعث می شود پیش زمینه تصویر زیبا و واضح بوده اما پس زمینه آن بسیار لطیف (Soft) از آب درون آید که برای عکاسی از طبیعت کم قیمت تراشیدن. دلیل عمده آن رزولوشن بالای دوربین های امروزی و این نکته است که امروزه ما عکس ها را تا حدود زیادی ارشد می کنیم و این فرمول قدیمی برای پشتیبانی از نیاز های متاخر پاسخگو ازاله. راه حل جایگزین این مورد، فوکوس بور دوبرابر (double distance focusing) است که در امتداد آن را معرفی خواهیم کرد.فوکوس فاصله دو برابر (double distance focusing)

به کار بازی کردن این مورد بسیار ساده زیرفون از بور فراکانونی است. طولانی کاری که باید ارتکاب دهید این است که در صحنه ی تصویر خویشتن به ظهر نزدیک ترین نقطه ای که می خواهید وضوح فوقانی داشته باشد بگردید، پس ازآن این فاصله را دو برابر کرده و در آن نقطه فوکوس کنید.

سوالی که در ادامه پیش می آید این است که در شرایط نادری که قادر نیستید با انتخاب فوکوس و انتخاب اندازه دیافراگم به عمق میدان کافی دست مشهود کنید چه باید کرد؟ در این حالت می توانید از لنز تغییر سراشیب و جهت (tilt and shift lens) استعمال کنید. اما باید در دید داشته باشید که این لنز تخصصی و گران قیمت است که باعث شده تعداد خیلی کمی از عکاسان آن را در جوانمردی داشته باشند. بوسیله عنوان جایگزین عملکرد این لنز، می توانید از قابلیتی به نام انباشت فوکوس (Focus Stacking) کاربرد کنید. برای آموزش نحوه تنظیم لنز دوربین بوسیله اینجا مراجعه کنید.انباشت فوکوس (Focus Stacking) چیست؟

تو این روش شما در ابتدا چندین عکس با نقاط فوکوس متنوع از منظره گرفته، بعد آن ها را تجمیع می کنید تا تصویری واحد با عمق راسته مناسب و کافی (از ابتدا تا انتهای تصویر) داشته باشید.

از تزلزل دوربین هنگام عکاسی جلوگیری کنید!

اکنون نوبت عکاسی است! یکی از نکات مهمی که هنگام عکاسی باید بوسیله آن توجه داشته باشید حذف لرزش دوربین است. در این حالت باید دقت داشته باشید که هنگام عکاسی، درنتیجه تماس فیزیکی با دوربین خود باعث هیچگاه گونه کوچیدن یا لرزشی نشوید. برای اینکه از لیس لرز و جابجایی دوربین هنگام عکاسی از طبیعت اطمینان حاصل کنید، می توانید از کابل مخصوص که دارای دکمه عکاسی است استفاده کنید. همچنین از تایمر دوربین (self-destruct timer) همچنین می توانید بخاطر جلوگیری از مناسبت با دوربین به هنگام عکاسی و پیشگیری از ابراز کوچیدن و لرزش هنگام عکاسی استعمال کنید.

نیز قبل از ثبت عکس تامین شوید که قابلیت نمای زنده (live view) دوربین شما حتما فعال باشد. دلیلش این است که درون این حالت آینه ی بوسیله کار برده شده در دوربین عکاسی در جای خودش قفل شده و در هنگام ثبت عکس هیچگاه نحو کوچیدن که باعث افت کیفیت تصویر می شود نخواهد داشت. اگر دوربین شما قابلیت Live View ندارد می توانید قابلیت قفل آینه (mirror lock up) را کوشا کنید که داخل اکثر دوربین های عکاسی امروزی موجود است.بازبینی نهایی تصاویر

اگر نکات ذکر شده درون این مقاله را به درستی رعایت کرده باشید تمثال شما پیدا و با کیفیت خواهد بود. ولی باید در نظر داشته باشید که عوامل بسیاری از جمله وزش باد یا (اگر داخل ساحل باشید) فرو رفتن تریپاد تو شن های ساحل ممکن است باعث شوند که عکس شما روشنی و کیفیت لازم را نداشته باشد. از این رو، لازم است پس از عکاسی تصاویر خود را مرور کنید. برای این کار بوسیله تصویر کلی اکتفا نکرده و حتما روی آن زوم کنید تا مطمئن شوید پس بنیاد و پیش زمینه عکس هردو واضح بوده و کیفیت لازم را دارند. داخل انتها می توانید از بزرگ نما یا لوپ (Viewing loupe) همچنین روی ورق ارائه دوربین خود استفاده کنید تا مطمئن شوید تصویر ثبت شده کاملا جلوه گر است.بیشتر بخوانید:برترین دوربین و برگ عکاسی 2020 از نگاه اتحادیه TIPAبرترین تصاویر خبری 2020 با چه دوربین هایی گرفته شدند؟در دنیای عکاسی ۶ مدل عکاس وجود دارد؛ شما کدام مدل هستید؟لنز ۳۹ هزاردلاری فیش آی بخاطر مانت E سونی عرضه شدنامزدهای بهترین عکس خبری سال ۲۰۲۰