تصاویری خیره کننده از تندباد های تندری نجس

مقاله مرتبط:پروژه های عکاسی: هیبت سوزان گدازه ها

 در میان بلاهای متنوع طبیعی، فوران آتشفشان جلوه ای بسنده مخوف و سهمناک دارد. به همین دلیل، هر کسی نبوغ روبه رویی با آن و ثبت لحظه ثانیه ی وقوعش را ندارد. هرچند داستان هنرمندی که امروز آثارش را بررسی می کنیم، تاحدی متفاوت است.

فرانسیسکو نِگرونی (Francisco Negroni)، عکاس شیلیایی منظره، زیاد از هر چیز دیگر بوسیله فکر تصاویر شگفت انگیز و تماشایی اش از شرایط های آب وهوایی، به اختصاص فوران های آتشفشانی خطرناک به صیت رسیده است.

نمایش هیبت طبیعت که درون عین ترسناک بودن، جذاب و خیره کننده است، باعث شده آثار این عکاس در سطح بین المللی مدنظر قرار بگیرد. آغاز این توجه بوسیله سال ۲۰۱۱ بازمی گردد؛ یعنی زمانی که تصاویر ثبت شده ی او از غلیان آتشفشانی (Cordón Caulle Eruption) جهانی شد و جوایز عکاسی متعددی برایش بوسیله ارمغان آورد.

ویژگی عمده ی آثار این عکاس خوش خیال و البته شجاع، توانایی در جاودانه کردن غلبه خلقت بوسیله شکلی هنرمندانه است؛ به طوری که با نگاه کردن به عکس های ثبت شده ی وی می نبوغ کارمایه و خشم آتشین را احساس کرد.

نِگرونی در مبدا به نشانی عکاس خبری فعالیت کرد و اخبار سیاسی روز را پوشش می انصاف و این راه بود که درون سال ۲۰۰۸، فوران یکی از قلل آتشفشانی بزرگ و درعین حال کوشا شیلی، یعنی آتشفشان لایما (llaima Volcano) را تماشاگر وجود. در آن لحظات، او نمی توانست این لحظات را ثبت وضبط کند؛ اما تماشای این شبح او را مجاب کرد در حروف مفید اش تغییری ابداع کند. او درون مصاحبه ای اخبار کرد شاید در آن زمان فرصت چندانی برای تماشای فوران آتشفشان نداشت؛ اما همین زمان کمتر کافی بود تا انگیزه ای قدرتمند را درونش احساس کند؛ انگیزه ای که او را واداشت از آن به بعد، همیشه بوسیله تعاقب فوران های آتشفشانی اتیه باشد و مدام دوربین به دست سیر کند. او تکثیر می درنگ تماشای غلیان آتشفشان، انگیزه ی اصلی او برای مبدا پرگیر ای متاخر داخل زندگی حرفه ای اش بود.

او برای عکاسی از فوران های آتشفشانی از تکنیک های مختلفی استفاده می کند؛ اما دراین میان، تمرکزش بیشتر بر عکاسی با نوردهی طولانی (Long-Exposure ) است تا بتواند جزئیات و قدرت آن لحظه را به زیبایی هرچه کامل تر به تمثال بکشد. بااین حال، مهم ی تصاویر او از «طوفان های تندری پلید» (Dirty Thunderstorm ) ثبت شده است؛ غلیان هایی که درون خلال آن ها سرگذشت رعدوبرق درون میان دود و فوران گدازه ها را شاهد هستیم.

طوفان های تندری کثیف معمولا زمانی قیافه می دهند که ذرات خاکستر و سنگ و دیگر مواد آتشفشانی حین بیرون افشاندن از دهانه با یکدیگر برخورد کنند و باعث خلق الکتریسیته ی بی حرکت شوند. محققان تقویم می زنند بین ۲۷ تا ۳۵درصد از غلیان های آتشفشانی با رخداد رعدوبرق همراه هستند و همین مسئله باعث شده نِگرونی پدیده ای خاص و منحصربه فرد را به تصویر بکشد.

باتوجه بوسیله دلایل گفته شده، این عکاس دلگشا قریحه همیشه در حال سیر تکاملی به محل فوران های آتشفشانی است؛ تو حالی که همیشه با خود کوله پشتی، لپ تاپ، دوربین، سه گانه محور و سه گانه لنز ویژه در خودرو به همراه دارد.

 درادامه، توجه شما را به تماشای چند عکس دیدنی دیگر طلبیدن می کنیم که این عکاس ثبت کرده است.

امیدواریم از تماشای این تصاویر لذت برده باشید. آیا در خود شجاعت روبه روشدن با این بلای طبیعی و ثبت غلبه و خاکه زغال نیمسوز های خشمش را می بینید؟ شما به کدام حوزه ی عکاسی بیشتر دلبستگی دارید؟ دیدگاه های خود را با ما تو میان بگذارید.بیشتر بخوانید:عکس خارق العاده از سحابی کارینا که با دوربین 268 مگاپیکسلی گرفته شده است