اشتباه سایت 500px در تشخیص عکس ویرایش نشده باعث تعلیق یکی از کاربران شد

مقاله های مرتبط:چگونه با تکنیک نقاشی با نور، استاپ موشن های زیبا خلق کنیم

تیم گمبل عکاس بی جنبش منچستر انگلیس است که از تکنیک «نقاشی با نور» (light painting) بخاطر خلق آثار هنری سورئال و انتزاعی استفاده می درنگ. بااینکه عکس های گمبل تقریبا همگی بدون دستکاری هستند و عزب با دوربین گرفته شده اند؛ سایت 500px به طور غیرمنتظره ای تمامی عکس های این عکاس را  به دلیل تقلبی بودن حذف کرد.

پس از این اتفاق گمبل به سرعت با سایت 500px تماس گرفت تا دلیل حذف شدن عکس هایش را جویا شود. مسئولان سایت تو جواب گمبل سبب تعلیق حساب کاربری او را کاربرد از محتوایی جاهل از عکس عنوان کردند و تو دنباله تأکید کردند که «ما در حال حاضر تصاویر و طراح های گرافیکی را قبول نمی کنیم».

نقاشی با نور، با استعمال از نوردهی طولانی و چرخش دوربین. برای خلق این تمثال ابتدا عکس با پرتو پس اساس ی آبی به مدت طولانی نوردهی شده، سپس درِ لنز بسته شده و دوربین ۱۸۰ منصب چرخیده است. پس از برداشتن در لنز عکس بخاطر بار دوم با نوری به فام قزل نوردهی شده است.

گمبل در پستی که تو وبلاگ خود تصنیف است به این موضوع اشاره می یواش که ۹۹ درصد از عکس های او با دوربین و تکنیک ها و ابزارهای نورپردازی عکس برداری شده اند و تو ادامه می گوید:غلام از دوربین و ابزاری های مختلفی برای ثبت تلالو در فریم عکس کاربرد می کنم و نتیجه می تواند بسیار عجیب و باورنکردنی باشد. همان طور که گفته ام ۹۹ درصد از کارهای غلام با دوربین و با استعمال از «نوردهی طولانی» (long exposure) خمود می شود و سپس فایل RAW عکس را داخل درنگ افزار لایت رومویرایش می کنم. بعضی مواقع تیمار علاقه دارم عکس هایی را که درون چالش ۳۵۶ روز عکاسی گرفته ام در فتوشاپ به تصاویر بانوردهی چندگانه (multiple exposure) تغییر کنم؛ اما این عکس ها در پروفایل من زیاد معدود هستند و هرکجا بی آرامی که از این تکنیک کاربرد کرده باشم، در قسمت توضیحات عکس حتما بوسیله آن اشاره کرده ام. با این وجود، غلام همچنان این عکس ها را تو دسته بندی تصاویر گرافیکی قرار نمی دهم.

علاوه براین، عکس های گمبل همگی با جزئیات کامل اگزیف (Exif ) داخل سایت 500px آپلود شده بودند؛ بنابراین مسئولان 500px باتوجه به مشخصات برگ عکس برداری و اطلاعات نوردهی باید هوشیار می شدند که این عکس ها با دوربین عکاسی ایجاد شده اند، نه یواش اسباب گرافیکی.

گمبل در این باره می گوید:من از این موضوع سراسیمه نیستم؛ درواقع [اینکه عکس های واقعی غلام را با تصاویر گرافیکی اشتباه اندوهناک اند] برای من شبیه درود و تمجید از هنر عکاسی ام است. جای شگفتی ندارد که افراد غیرحرفه ای در نگاه اول تامل کنند این تصاویر به روشی غیر از عکاسی ساختن شده اند؛ اما از اداره کنندگان پلتفرمی چنین تخصصی مقصود می جوی با تکنیک «نقاشی با پرتو» آشنا باشند.

چیزی که باعث تلخ کامی من شد این است که آن ها هیچگاه توضیحی از من نخواستند و بدون هشدار سابق عکس های من را حذف کرده اند.گالری تصاویر نقاشی با نور آویشن گمبل

اگر دارای حساب کاربری داخل سایت 500px هستید و از تکنیک نقاشی با تلالو و تکنیک های مانند برای ایجاد عکس های سورئال و انتزاعی مصرف می کنید، بهتر است دقت بیشتری در آپلود عکس های خود داشته باشید و حتما توضیحات کافی را به تصویر خویشتن افزودن کنید. همچنین توجه داشته باشید که برنامه ای که با آن تصاویر خود را ویرایش می کنید اطلاعات اکسیف را حذف نکرده باشد.بیشتر بخوانید:راهنمای عکاسی صنف ای از سرشت و مناظر طبیعیاپل با تصاحب Spectral Edge، کیفیت تصاویر آیفون ها را گشایش می بخشددر جهان عکاسی ماکرو، متفاوت بیندیشیدعکاسی طبیعت، جان مرا که تا سرحد خودکشی پیش رفته بودم رهایی دادپشت صحنه عکس به یاد ماندنی از هواپیمای کنکورد