تصاویری خیره کننده از طوفان های تندری چرک

مقاله مرتبط:پروژه های عکاسی: خشم سوزان گدازه ها

 در میان بلاهای مختلف طبیعی، فوران آتشفشان جلوه ای بس مخوف و ترسناک دارد. به همین دلیل، هر کسی نبوغ روبه رویی با آن و ثبت لحظه نفس ی وقوعش را ندارد. هرچند داستان هنرمندی که امروز آثارش را تجسس می کنیم، تاحدی متفاوت است.

فرانسیسکو نِگرونی (Francisco Negroni)، عکاس شیلیایی منظره، بیش از هر چیز دیگر بوسیله تامل تصاویر شگفت انگیز و شاهد اش از وضعیت های آب وهوایی، بوسیله خاص فوران های آتشفشانی خطرناک بوسیله شهرت گویا است.

نمایش خشم طبیعت که در منبع سهمناک بودن، جذاب و خیره کننده است، باعث شده آثار این عکاس درون سطح بین المللی مدنظر صبر بگیرد. آغاز این توجه به سال ۲۰۱۱ بازمی گردد؛ یعنی زمانی که تصاویر ثبت شده ی او از فوران آتشفشانی (Cordón Caulle Eruption) جهانی شد و جوایز عکاسی متعددی برایش بوسیله ارمغان آورد.

ویژگی عمده ی آثار این عکاس خوش تامل و البته شجاع، توانایی داخل جاودانه کردن قدرت نهاد بوسیله شکلی هنرمندانه است؛ به طوری که با نگاه کردن به عکس های ثبت شده ی وی می قابلیت انرژی و خشم آتشین را عاطفه کرد.

نِگرونی در ابتدا به عنوان عکاس خبری فعالیت کرد و اطلاع دادن سیاسی روز را پوشش می انصاف و این گونه بود که در سال ۲۰۰۸، فوران یکی از قلل آتشفشانی بزرگ و درعین حال فعال شیلی، یعنی آتشفشان لایما (llaima Volcano) را تماشایی بود. تو آن لحظات، او نمی توانست این لحظات را ثبت وضبط کند؛ ولی تماشای این منظره او را مجاب کرد داخل خوش نویسی طرز کار اش تغییری خلق یواش. او در مصاحبه ای اعلام کرد شاید درون آن زمان فرصت چندانی برای تماشای فوران آتشفشان نداشت؛ اما همین زمان اندک کافی بود تا انگیزه ای قدرتمند را درونش احساس کند؛ انگیزه ای که او را واداشت از آن به بعد، ابد بوسیله متعاقب فوران های آتشفشانی بعدی باشد و مدام دوربین به دست سیر نرم. او تکثیر می نرم تماشای فوران آتشفشان، انگیزه ی اصلی او برای ابتدا پرگیر ای متاخر در زندگی حرفه ای اش بود.

او برای عکاسی از شکافتن های آتشفشانی از تکنیک های مختلفی مصرف می کند؛ اما دراین میان، تمرکزش بیشتر کنار عکاسی با نوردهی تمام (Long-Exposure ) است تا بتواند جزئیات و قدرت آن لحظه را به زیبایی هرچه تمام تر به تصویر بکشد. بااین حال، رادیکال ی تصاویر او از «تندباد های تندری کثیف» (Dirty Thunderstorm ) ثبت شده است؛ فوران هایی که در خلال آن ها وقوع رعدوبرق در میان دود و فوران گدازه ها را شاهد هستیم.

تندباد های تندری کثیف معمولا زمانی رخساره می دهند که ذرات خاکستر و سنگ و دیگر مواد آتشفشانی حین بیرون پخش کردن از دهانه با یکدیگر برخورد کنند و باعث ایجاد الکتریسیته ی ساکن شوند. محققان تخمین می زنند بین ۲۷ تا ۳۵درصد از فوران های آتشفشانی با وقوع رعدوبرق همراه هستند و همین مسئله باعث شده نِگرونی پدیده ای اختصاص و منحصربه فرد را بوسیله تمثال بکشد.

باتوجه به دلایل گفته شده، این عکاس خوش قریحه همیشه در حال سفر به محل فوران های آتشفشانی است؛ در حالی که همیشه با خود کوله پشتی، لپ تاپ، دوربین، سه پایه و سه لنز ویژه در خودرو به همراه دارد.

 درادامه، توجه شما را به تماشای چند عکس دیدنی دیگر جلب می کنیم که این عکاس ثبت کرده است.

امیدواریم از تماشای این تصاویر لذت برده باشید. آیا داخل خویشتن شجاعت روبه روشدن با این بلای طبیعی و ثبت قدرت و تب و تاب های خشمش را می بینید؟ شما به کدام حوزه ی عکاسی بیشتر علاقه دارید؟ دیدگاه های خود را با ما در میان بگذارید.بیشتر بخوانید:تصاویر شگفت انگیز از فوران آتشفشان ساکوراجیما ژاپنعکس خارق العاده از سحابی کارینا که با دوربین 268 مگاپیکسلی گرفته شده است