فناوری بلاک چین چیست؛ گوناگون و نحوه راندمان تکنولوژی بلاک گره

بلاک چین (Blockchain) فناوری ای است که نحوه ی کارکردن پایگاه های داده ی توزیع شده را از بدیع تحسین می درنگ. داخل این فناوری همه مفروضات پس انداز شده روی سیستم بین همه اعضای شبکه بوسیله اشتراک گذاشته می شود. در این مقاله شما را با فناوری بلاک چین، نحوه کار تکنولوژی بلاک چین، کدهای بلاک و توابع هش و پروتکل اجماع و همچنین گوناگون بلاک چروک و ویژگی های آن ها آشنا خواهیم کرد.

حتما بخوانید:معرفی ۶ ارز دیجیتال مهم و اسمی درون دنیا۵ توصیه اولیه برای پول درآوردن از فضای آنلاینانواع کیف پول بیت کوین و مشکلات احتمالی امن آن ها بلاک چین چه زمانی متولد شد؟

بهتر است از فاتحه مبدا کنیم. از وقتی که اینترنت به وجود آمد، سعی های یدکی وجود داشت تا روش پرداخت آنلاین امنی ایجاد شود. این تقلا ها منجر به متولد ایده ی ارز رمزی شد. مفتاح موفقیت این کار توسط «اس. هابر» و «ابلیو. اس. استورنتا» در سال ۱۹۹۱ به دنیا شناساندن شد. این «مفتاح» بلاک چین است، ایده ای هوشمندانه و کاملا ساده که بخاطر آدم هایی غیرقابل تکیه (و حتی ناشناس!) این امکان را حاضر می بطی ء تا بر تعهد پرداخت گذاری و پس انداز سازی اطلاعات (مثل تراکنش های مالی) به توافق برسند.

مرام اصلی تکنولوژی بلاک چین، فراهم کردن امضای دیجیتالی بود که امکانِ ثبت منظم اسناد دیجیتالی را فراهم می یواش. این اتفاق تا سال ۲۰۰۸ نیفتاد و آن موقع فردی با کنیه مستعار «ساتوشی ناکاموتو» ارزی بوسیله نام بیت کوین را با استفاده از این تکنولوژی معرفی کردن کرد. بیت کوین شبکه ای است که تو آن افراد ناشناس ارزی رمزی به اسم بیت کوین را سودا می کنند که داخل واقع وجود خارجی ندارد. از سال ۲۰۰۸ تا امروز نفقه ی یک بیت کوین از چند سنت به بیش از ۸۰۰۰ دلار رسیده است. فناوری بلاک چروک چیست؟

مقدمه باید پیدا کرد که معماری بلاک گره اصلی چگونه است؟ بلاک گره ها تا امروز به شکل ساختارهای دیگری درآمده اند و دارای انواع متفاوت و انفراد های مختص به خودشان هستند.

بلاک گره پایگاهی توزیع شده و همتا به همتاست که درون آن همه ی اعضا (که «نود» «Node» نامیده می شوند) از نظر نسل مراتبی داخل یک سطح هستند و به برهان بود پروتکلی اجماعی، نیازی محو به یکدیگر تکیه گاه کنند. همچنین، هر عضو دارای یک کپی از دفتر کچل بلاک چین است.

توزیع شده:یعنی داده ها داخل سرور مرکزی و محرمانه ذخیره نمی شود، بلکه درون تمام سرورها یا کامپیوترهای هر کدام از اعضا قرار می گیرد که دارای «نود» هستند. این واقعیت همراه با استعمال از توابع «هش» (Hash)، این تکنولوژی را فوق العاده امان می نرم.

همتا به همتا: یعنی اطلاعات میان اعضا بوسیله شکل گروهی مشترک است. هر عضوی که دارای «نود» است به بقیه ی «نود»ها (که آنها را «دوست های نودی» می نامیم) وصل است و تمام اطلاعات درباره ی تراکنش های خودش یا افراد غریب بین آنها به شکل گروهی مشترک است. سپس، آنها این تراکنش ها را با مناسبت هایشان تکرار می کنند.

پروتکل اجماع:این مفهوم، انقلابی ترین ایده ی فن شناسی بلاک چین به احصائیه می آید. به نعوظ خلاصه این روشی است که براساس آن تنها بلاک های صحیح بوسیله بلاک چین افزودن می شوند و اگر کسی بلاک اشتباهی معرفی کردن کند، اعضای راستگو و درستکار می توانند آن را رد کنند.

دفتر طاس: هر هیکل یک کپی از کتاب ی بوسیله روزشده ی تراکنش ها را دارد. این کار باعث می شود بتوان بررسی کرد که آیا ویژگی که تلاش کرده تا تراکنشی ایفا بدهد، پول ایفا این کار را دارد یا خیر! بنابراین مشکل دوبار خرج کردن حل می شود.

ناشناس: افراد با یک کلید خصوصی (یک رمز گذر) و یک مفتاح یا لذت پول عمومی (کدی ترکیبی از حروف و اعداد که اعضای دیگر آن را می بینند) بوسیله سیستم دسترسی دارند. از این دید همگی چیز ناشناس است. بااین حال، شما بوسیله عنوان یک «نود» آی اثر خودتان را به دوستان نودی تان نمایش می دهید، پس شناسایی کاملا غیرممکن زدودن. البته روش های درونی و قلب برای اجتناب از این کار وجود دارد. فن شناسی بلاک چین چطور کار می کند و چگونه همگی چیز اعتبارسنجی می شود؟

دامنه ۱: وقتی یک نود می خواهد تراکنشی عمل بدهد (پول بفرستد، قرارداد هوشمندی ببندد و غیره) این اطلاعات را به دوستان نودی خود می فرستد. هر نود ابتدا چندی از نکات پایه را بررسی می نرم (بخاطر مثال اینکه آیا پول قبلا خرج شده یا خیر).

شلنگ ۲:اگر همه چیز درست باشد، آنها اطلاعات تراکنش را درون استخرشان (نوعی ثبت انحصاری) پس انداز می کنند و دوباره آن را برای دوستان نودی خویشتن می فرستند. هر نود استخر متفاوتی دارد، چون با ترتیب متفاوتی از تراکنش ها باخبر می شود.

قدم ۳: در هر دور (در بیت کویین هر دور بوسیله نعوظ متوسط ۱۰ دقیقه کشش می کشد) یک نود به شکل ناگهانی برگزینی می شود تا بلاکی را با تراکنش های استخر خودش اعلام نرم. این فرایند کلیدی به پروتکل هم سخنی معروف است. به جای اینکه نودها ۱۰۰ درصد ناگهانی باشند، نودهای مختلف طالع های متفاوتی تو برنده شدن دارند.

دامنه ۴: بلاک جدید توسط فردی برگزیده اعلام و امضا شده است. یعنی این فرد ورژن جدیدی از بلاک چین را برای دوستان نودی خویشتن می فرستد که بلاک های ورژن سابق و بلاک افزایش ای را که با تراکنش های استخرش پر شده است، دربردارد. دوستان نودی آن را شهود و اعاده می کنند.

گام ۵:اگر نودها این بلاک الحاقی را معتبر در نظر بگیرند، بلاک گره را به روزرسانی می کنند.

پس مراحل را می توان به این قیافه تلخیص کرد: فرستادن داده ها درباره ی تراکنش ها. نودها تراکنش ها را در استخرهایشان ثبت می کنند. گزینش تصادفی یک نود تا بلاک اینده را اعلام کند. نود بلاک جدید را به دوستان نودی خویشتن می فرستد و آنها آن را تکرار می کنند. اگر بلاک متاخر محترم درون نظر محزون شود، همه ی نودها کپی خود از بلاک چروک را بوسیله روزرسانی می کنند. توابع هش و اعداد هش

تمام بلاک ها یک کد/مغز ترکیبی از حروف و ارقام به نام «هش» دارند. برای به دست آوردن یک «هش»، باید بر روی کامل اطلاعات بلاک (عدد، تراکنش های داخلش، امضای تأییدکننده اش و غیره) و کد دیگری بوسیله کنیه نانس (Nonce) تمرکز کنید. هش خراج ی به کاربردن یک هش (تابعی با خواص ریاضی ویژه و مفید بخاطر امنیت چین) برای این الحاق است. هر هشی معتبر نیست، بلکه باید با عدد معینی از صفرها شروع شود (که مناسبت به بلاک چین دارد). استراتژی پیداکردن هش معتبر، تجربه کردن نانس های متنوع است تا هش معتبری پیدا کنید. یکی از خواص هش ها این است که هیچ استراتژی ای بهتر از امتحان کردن نانس های تصادفی برای موجودی حیات ندارد.

این فرمان گونه دستکاری را تقریبا غیرممکن می سازد. چرا که اگر شما چیزی را در بلاکی که از قبل معتبر شده (و بنابراین هش معتبری دارد) تغییر دهید، معلوم است که هش دیگر عفیف نخواهد بود. نکته این است که از طرف هش بلاک سابق را بوسیله عنوان یکی از لقمه ها برمی دارید تا هش بلاک کنونی را بوسیله دست بیاورد، اگر چیزی را در بلاکی تغییر دهید، خیر عزب آن بلاک نامعتبر می شود، بلکه بی مو بلاک های ادامه ی آن هم بی اعتبار می شوند! اگر کسی بخواهد چیزی را داخل بلاکی تحول بدهد، باید مجدد آن بلاک و طولانی بلاک های امتداد اش را از طولانی کپی های بلاک چین که هر نود دارد، استخراج نرم. پروتکل اجماع

پروتکل اجتماع روشی است که داخل آن یک نود انتخاب می شود تا بلاک جدیدی اخبار نرم. ایده این است که نودهای قابل تکیه گاه قضا و قدر بیشتری بخاطر برنده شدن دارند. دو پروتکل رایج عبارتند از:

از کار افتادن فقره (PoW): این مرسوم ترین پروتکل است و پروتکلی است که بیت کوین و اتریوم از آن کاربرد می کنند. در اینجا، هربار که یک نود بلاکی را اعلام می کند، آن بلاک عاری هش منتشر می شود. این کار رقابتی را بین تمام نودها آغاز می یواش تا این هش را مشهود کنند (درواقع تمام آنها سعی نمی کنند این فرمان را کنند و کسانی که این حکم را می کنند ماینر«Miner» نامیده می شوند)، برای اینکه کسی که آن را مشهود کند، نمدار ی این نصیب و قسمت آزمایی است و راست اطلاع دادن بلاک جدیدی دارد. ماینرها باید از نرخ زیادی قدرت محاسباتی (و پرهزینه) برای پیداکردن هش استفاده کنند و کسی که هش را پیدا می کند، کارمزد می گیرد، البته فقط در صورتی که بلاکی که بعد از آن اعلام می کند، توسط جمع پذیرفته شود (مزد درحال حاضر تو شبکه ی بیت کوین ۱۲.۵ بیت کوین است و هر سال چهار یکبار نیمه می شود).

چرا این کار از طرف بلاک چین انجام می شود؟ برای اینکه اگر شما اتفاقی بلاک اشتباهی اعلام کنید، زمان و کارمایه و پول تان هدر می رود و بلاک رد می شود و به شما بی قراری هیچگاه پاداشی دلبستگی نمی گیرد. به این شکل، هیچ علت ای برای افرادی وجود ندارد تا بلاک های مشکل دار با تراکنش های غلط اعلام کنند.

به دلیل دستمزد بالا، افراد زیادی در سرتاسر جهان (که درواقع حالا به لباس گروهی کار می کنند) برای ماینینگ بلاک ها (اعتبارسنجی) هم چشمی می کنند. اشکال ماینینگ طوری تنظیم شده است که یک بلاک متوسط پس ازآن از مدت زمان ایکس (داخل بیت کویت ۱۰ دقیقه) استخراج شود. بنابراین، هرچه افراد بیشتری هم چشمی کنند، استخراج سخت زیرفون است و هش ها و بلاک چروک کنف بالاتری دارند.

از کار افتادن سهام (PoS): با اثبات سهام بلیت های دولت آزمایی به کامل نودها داده می شود، ولی هرچه پول بیشتری داشته باشید، بلیت های بیشتری گیرتان می آید. انواع بلاک گره ۱. اشتراکی فردی ها هرکسی می تواند به آن ملحق شود ساطع است نیاز بوسیله اعتماد بوسیله سایرین تراشیدن امنیت براساس پروتکل های اجماع و توابع هش

مثال ها: بیت کوین / اتریوم (عموما ارز رمز پایه) ۲. ائتلافی / متحد و خصوصی محدودیت ها انحصاری شرکت ها شبکه را مدیریت می کنند امان براساس معماری هر بلاک چین

شهید ها: آر۳، کوردا، مولتی چین، ای دبلیو اف ۳. بلاک چین به عنوان سرویس ویژگی ها درخت سرو های بلاک چین تو کلود که توسط انبازی های پیشرو ارائه می شود نیازی به پیکربندی تراشیدن نیاز بوسیله سرمایه گذاری داخل سخت افزار ازاله

مثال ها: آمازون (AWS)، مایکروسافت (Azure)، آی بی ام (BlueMix) بلاک چین های عمومی

هر کسی می تواند نرم اسباب را دانلود کند، بوسیله آن بپیوندد و نود خودش را انجام نرم (یعنی عضویت با داشتن عبث و حقوقی مانند هر بی تا دیگر). این بلاک چین ها باز و کاملا مشعشع هستند. تمام تراکنش ها عموما داخل شبکه ای مشابه ارتکاب می شوند. نامی ترین مثال بیت کوین و اتریوم هستند. تمام بلاک گره های عمومی مشابه عموما براساس ارز رمز هستند (داخل حال فراهم بیشتر ۷۰۰ ارز رمز حیات دارد!). بلاک چین های خصوصی

اگر بلاک چینی برای اهداف تجاری می خواهید، این دسته مناسب شماست. گزینه های زیادی از نرم افزارهای متن باز بخاطر توسعه دهنده ها بود دارد (هایپر لجر، کوردا، ای اف دبلیو، مولتی چین، چارچوب خصوصی اتریوم و غیره) که می توانید دانلود کنید و در کامپیوترتان اجرا کنید. این روزها این بلاک چروک ها تقریبا هر روز به روزرسانی می شوند و اشکالات در آنها به وفور است. آیا این بدین معناست که باید از آنها استنکاف کنید؟ اصلا! این یعنی هنوز فرصتی دارید تا قبل از هر فرید دیگری کار کننده جدید انجام دهید و بعد از آن بیرون شوید. به این بلاک چین ها از زاویه ی جدیدی خیال شده است. اساسا، اینجا نودها توسط چندی دایره اداره می شوند که بوسیله طور کلی به اندوه اعتماد دارند. آنها همگی در یک سطح هستند و هیچگاه کدام نمی تواند بدون ثبت شدن در دفتر کل بقیه موثر انجام بدهد (به دلیل ساختار بلاک گره). کاربران از طریق یک رابط وب دسترسی پیدا می کنند (برای مثال از طریق یک اِی پی آی بوسیله سرورهای نود) و مجوزهای محدودی دارند. بنابراین آنها عموما شفاف و باز نیستند.

بلاک چین های متحد: تفاوت بین بلاک چین مخصوص و متحد تعداد دایره هایی است که شبکه را کنترل می کنند. خصوصی بخاطر یک دایره است و متحد مربوط بوسیله بیش از یک سازمان. بلاک چین بوسیله عنوان درخت سرو

شاید به مفاهیمی مانند نرم وسایل به عنوان سرویس قاعده کرده باشید که درون ویکی پدیا به نشانی: «نرم اسباب و شیوه انتقالی است که به خشکی امدن پایه ی اجاره مجوزدهی می شود و متمرکز میزبانی می شود» تعریف شده است. بلاک چین بوسیله عنوان درخت سرو بی آرامی تمجید مشابهی دارد و فقط مربوط به بلاک چین است. تعدادی از شریک های پیشرو مثل آی بی ام، مایکروسافت و آمازون سرویس های بلاک چین را در کلود (Cloud) ارائه می دهند. به طور طاسی آنها به جای یک سرور یا کلود خصوصی، هاستینگ شبکه و نودهای شما را درون کلودهای خودشان فراهم می کنند، اما برای شما کد نمی نویسند. مرام این کار امنیت بالاتر، مساعدت و گاهی محیطی دوستانه زیرفون است. واقعیت درباره ی شبکه های مخصوص/متحد

تو جمع بندی، بهتر است نظراتی درباره ی تجارت بلاک چین مرور شود.

گزینه های متن باز بخاطر کدنویسی بلاک چین های خودتان، هنوز داخل مراحل مقدماتی هستند. علی رغم این واقعیت که جمعی از توسعه دهندگان در سرتاسر گیتی برای کارکردن روی آن زیاد بیم زده هستند، احتمالا گزینه های قابل اعتمادتر هنوز منتشر نشده اند.

رادیکال است که در نظر داشته باشید، بسیاری از پروژه هایی که این روزها سعی می کنند، بلاک چروک را پیاده سازی کنند، از این تکنولوژی به ضابطه های نوین کاربرد نمی کنند. آنها از آن استعمال نمی کنند تا شفافیت را اضافه بدهند و همچنین دسترسی باز فراهم نمی کنند. چنانچه نودهایی که سازمان ها دارند غرض بگیرند مجوزهای دسترسی کاربران معمولی را بوسیله شدت محدود کنند، در این صورت دیگر فرقی با یک موجودی داده ی سنتی ندارند.

همچنین دو رویکرد موثر درون ارتباط با مزایای این دو شبکه برای تصرف وکارها وجود دارد.

برای سازمان هایی که باهم کار می کنند، بلاک چین می تواند به عنوان سندیت داده ای توزیع شده بوسیله کار رود تا داده ها به شکلی قابل تکیه و دون نظارت و اعتبارسنجی همه (یا بیشتر) اعضا بوسیله اشتراک گذاشته شود. هرچه این موسسه ها شبکه را شفاف مرطوب و بازتر بخواهند، بلاک چین برای شان مفیدتر است.

دومین رویکرد مربوط به دیجیتال سازی است. بلاک چین بی قراری به امضاهای دیجیتال و ثبت دیجیتال دارایی نیاز دارد و هم به آن معاون می کند. قسمت قسمت کردن هایی هستند که همین اینک پیاده شدن روی این قضیه مشغول به کارند. در ادامه بخوانید: نحوه ابتیاع بیت کوین چگونه است؟