دهات نکته برای عکاسی چشم اندازهای واید

لنز واید یکی از برگ ضروری عکاسان چشم انداز است؛ زیرا پرسپکتیوی که لنزهای واید می سازند، منحصربه فرد است و با لنزهای دیگر نمی توان به آن رسید. با لنزهای واید نه تنها می توان چشم اندازهای وسیع را ثبت کرد؛ بلکه دید شما به خطوط تغییر می کند و می توانید بیشتر کنار سوژه های نزدیک تأکید کنید.لنز واید چیست؟

لنزهای دوربین براساس راسته دید طبیعی چشم تعریف و مقایسه می شوند. بازار رویت طبیعی چشم برای دوربین فول فریم ۵۰ میلی متر و بخاطر دوربین کراپ سنسور  ۳۵ میلی متر است. به این فاصله، بور ی نرمال کانونی هم گفته می شود. فاصله ای کمتر خواه عریض تر از آن، واید خواه وسیع درنظر محزون می شود.

فاصله ی کانونی پیشنهادی مناسب برای عکاسی چشم انداز ۱۰ تا ۲۰ میلی متر روی دوربین های کراپ سنسور و ۱۶ تا ۳۵ میلی متر بخاطر دوربین های فول فریم است.

چه زمانی باید از لنز واید استفاده کرد؟

بسیاری از افراد تصور می کنند هدف لنز واید عکاسی از چشم اندازهای وسیع و قراردادن حداکثر تعداد سوژه درون یک فریم است. درحالی که این فقط یکی از کاربردهای لنز واید است. قدرت واقعی لنز واید در استعمال از پرسپکتیو برای تأکید بر سوژه های بسیار نزدیک و تأکید نکردن بر سوژه های دورتر است.مقاله های مرتبط:بهترین لنز بخاطر عکاسی منظره۶ نکته رادیکال برای ترکیب بندی جذاب در عکاسی طبیعت۱. تأکید بر اصل پیش بنیان

با لنزهای واید می توانید بیشتر بر عنصر پیش شالوده تأکید کنید؛ بوسیله طوری که درمقایسه با عناصر پس زمینه مبصر تر و بنیانی زیرفون به رویت برسد. لنز واید راهی برای تغییر پیمانه ی نسبی سوژه ها در یک فریم است. با استعمال از لنز واید اشیای نزدیک تیز به لنز بزرگ مرطوب بوسیله دیدن می رسند و اشیای موجود درون پس زمینه بوسیله همان نسبت کوچک برنده بوسیله نظر می رسند.

سعی کنید با زاویه ی کمی بوسیله سوژه ی حقیقی خود نزدیک شوید. منظور از نزدیک چند سانتی متر است. پس از نگاه کردن در منظره یاب دوربین، از زیبایی سوژه شگفت خورده می شوید و سوژه هایی دورتر را غم کشف خواهید کرد.۲. از سوژه و فضا آن عکاسی کنید

داخل عکاسی با لنز واید می توانید به اندازه ای بوسیله سوژه نزدیک شوید که درون فریم مبصر بوسیله نظر برسد و درعین حال، می توانید عناصر اطراف را غم درنظر بگیرید. با این روش می توانید تصویری روایی ساختن کنید که بنیان را برای سوژه ی واقعی مهیا می کند.

۳. قراردادن همه چیز در فوکوس

یکی از کاربردهای دیگر لنز واید اقتدار آن برای خلق عمق بازار چشمگیر است. با لنز واید می توانید هر سوژه ای از فاصله ی دوقدمی تا بی نهایت را درون فوکوس قرار دهید. البته، این مسئله بوسیله جنس لنز و گشادگی دیافراگم انتخابی شما هم وابسته است؛ ولی قابلیت فوکوس لنزهای واید بیشتر از لنزهای تله فوتو است. لنزهای تله فوتو داخل عمق میدان پایین و محوکردن پس زمینه عملکرد زیاد خوبی دارند. البته، به سختی می توانید پس زمینه را با لنز واید محو کنید.

می توانید از مایه بور سنج ابَرکانونی بخاطر قراردادن سوژه های خود در فوکوس استفاده کنید؛ اما به طورکلی، اگر بر شیئی داخل بور ی نزدیک فوکوس کنید و از گشادگی دیافراگم f/18 استفاده کنید، کامل سوژه ها در فوکوس قرار خواهند گرفت.۴. بپا انحراف ها باشید

ازآنجاکه لنزهای واید سوژه های زیادی را وارد فریم می کنند، باید از نبود خمیدگی مطمئن شوید. تمام سوژه های خویشتن را هدفمند درون فریم قرار دهید. ترکیب بندی خود را بررسی کنید و مطمئن شوید هیچگاه سوژه ای درون پیش زمینه از دیده ی شما پنهان نمانده باشد. همین طور پس بن را بررسی کنید و مطمئن شوید سوژه ها به عارض غیرعمد داخل فریم استراحت نگرفته اند.واقعی ترین کاربرد لنزهای واید دستیابی به پرسپکتیو بی عیب است

ترکیب بندی ایده آل برای جذاب ایجاد تصویر معمولا باید سوژه ی اصلی و عناصر مکمل آن را ارائه دهد. تقلا کنید تاحدممکن سادگی ترکیب بندی را حفظ کردن کنید. ازآنجا که میدان دیدن فریم واید است، سوژه های زیادی درون آن قرار می گیرند. باوجوداین، دقت کنید سوژه ی واقعی باید واضح باشد.

۵. سطح دوربین را حفظ کردن کنید

لنزهای واید به برهان نمایش انحراف و انحنا در اطراف لبه ی چهارچوب بدنام هستند. درون عکاسی واید، هر سوژه ای که در لبه های تصویر فراغت بگیرد و خطوط یمین داشته باشید، به جانب داخل انحراف خواهد داشت. برای اجتناب یا حداقل سازی اعوجاج، سعی کنید سطح دوربین را با زمین تنظیم کنید و زاویه ی آن را پشته یا پایین نبرید.۶. تنظیم زاویه ی دوربین بوسیله سمت بالا

کجی را به مزیت عکس خود می توانید تغییر کنید. دراین صورت، می توانید عمدا از اعوجاج برای تأکید کنار سوژه استعمال کنید. بخاطر مثال، با انتظام زاویه ی دوربین به سمت بالا می توانید پیاده شدن آسمان تأکید کنید. در این حالت، ابرها به سمت مرکز تمایل هویدا می کنند.

۷. تنظیم زاویه ی دوربین به سمت پایین

بوسیله نعوظ مشابه، اگر زاویه ی دوربین را به سمت پایین تنظیم کنید، بر خطوط راهنما در بن می توانید تأکید کنید و پرسپکتیوی جذاب بسازید.

۸. عکاسی در نمای بسته

وقتی در فضای بسته هستید، عکاسی دشوارتر می شود؛ در برابر نمی توانید به حد ی کافی از سوژه دور شوید. داخل چنین موقعیتی استفاده از لنز واید ضروری است.

۹. بپا فیلترهای پلارایز باشیدمقالات مرتبط:فیلتر مخصوص لنز دوربین های عکاسی چیست

حتما می دانید فیلترهای پلارایز آسمان را تاریک تر نشان می دهند و پیاده شدن ابرها تأکید می کنند و طی عکاسی در زاویه ی نود منصب به جانب خورشید رنگ ها را اشباع می کنند. اگر در حالتی عکاسی می کنید که پرتو خورشید دقیقا قفا روال شماست کاربرد از این فیلتر تأثیری ندارد.

درصورت استفاده از لنز واید، ممکن است فیلتر پولارایز روی بخشی از عریضی تأثیر بگذارید که در زاویه ی ۹۰ درجه به جانب خورشید قرار دارد؛ اما روی حصه دیگر تأثیری نداشته باشید. درون این وضعیت، بهتر است از فیلتر پولارایز استعمال نکنید؛ وگرنه هوایی نابرابر خواهید داشت که یک طرف آن تاریک و سمت دیگر آن روشن است.

۱۰. مدیریت نور نابرابر

هنگام عکاسی از چشم انداز با لنز واید با مقادیر متغیر نور در فریم روبه رو می شوید. اغلب اوقات، آسمان پس زمینه بسیار روشن نم از پیش بنیان است، دراین صورت می توانید از فیلتر غلظت خنثی یا ND برای مبهم کردن قسمت بالای تمثال و تنظیم نوردهی استفاده کنید. لنزهای واید اغلب اوقات لنز دلخواه عکاسان چشم انداز هستند و با استفاده از این نکات شما هم بوسیله این لنزها دلبستگی مند خواهید شد.بیشتر بخوانید:تشریح استعداد و برتری های مانت RF کاننهسلبلاد X1D II 50C با سنسور ۵۰ مگاپیکسلی مدیوم فرمت معرفی کردن شدتلاش سیگما برای احیای لنزهای APS-Cچرا گوشی های جدید دو یا چند دوربین دارند؟سونی از دو لنز ۶۰۰-۲۰۰ میلی متری F5.6-6.3 و پرایم ۶۰۰ میلی متری F4 رونمایی کرد