فناوری بلاک چین چیست؛ گوناگون و نحوه راندمان فن شناسی بلاک چروک

بلاک چین (Blockchain) فناوری ای است که نحوه ی کارکردن موجودی های داده ی توزیع شده را از نو تمجید می کند. در این فناوری همگی داده ها پس انداز شده روی سیستم بین همه اعضای شبکه به پول اعانه گذاشته می شود. در این مقاله شما را با فناوری بلاک چین، نحوه کار تکنولوژی بلاک چین، کدهای بلاک و توابع هش و پروتکل هم سخنی و نیز انواع بلاک چین و ویژگی های آن ها آشنا خواهیم کرد.

حتما بخوانید:معرفی ۶ ارز دیجیتال رادیکال و معروف در دنیا۵ توصیه اولیه برای پول درآوردن از فضای آنلاینانواع کیف پول بیت کوین و مشکلات احتمالی امنیت آن ها بلاک چین چه زمانی متولد شد؟

بهتر است از ابتدا اول کنیم. از وقتی که اینترنت به وجود آمد، مجاهدت های اضافی حیات داشت تا روش پرداخت آنلاین امنی خلق شود. این تلاش ها منجر به تولد ایده ی ارز مجازی شد. کلید موفقیت این فقره توسط «اس. هابر» و «ابلیو. اس. استورنتا» در سال ۱۹۹۱ به جهان معرفی کردن شد. این «کلید» بلاک چین است، ایده ای هوشمندانه و کاملا ساده که بخاطر مردم هایی غیرقابل تکیه گاه (و حتی ناشناس!) این امکان را فراهم می درنگ تا به خشکی امدن تعهد پرداخت گذاری و ذخیره سازی اطلاعات (مشابه تراکنش های مالی) به اصلاح برسند.

شعار اصلی تکنولوژی بلاک چین، فراهم کردن امضای دیجیتالی بود که امکانِ ثبت منظم اسناد دیجیتالی را فراهم می نرم. این اتفاق تا سال ۲۰۰۸ نیفتاد و آن موقع فردی با کنیه مستعار «ساتوشی ناکاموتو» ارزی بوسیله اشتهار بیت کوین را با استفاده از این تکنولوژی معرفی کرد. بیت کوین شبکه ای است که تو آن افراد ناشناس ارزی مجازی به اسم بیت کوین را معامله می کنند که در واقع وجود خارجی ندارد. از سال ۲۰۰۸ تا امروز هزینه ی یک بیت کوین از چند تشریفات به بیش از ۸۰۰۰ دلار رسیده است. فناوری بلاک چین چیست؟

اول باید مشخص کرد که معماری بلاک چروک پا بر جا چگونه است؟ بلاک چین ها تا امروز به لباس ساختارهای دیگری درآمده اند و دارای انواع متفاوت و ویژگی های مختص به خودشان هستند.

بلاک گره پایگاهی توزیع شده و همتا به همتاست که تو آن همه ی اعضا (که «نود» «Node» نامیده می شوند) از رویت سراب مراتبی درون یک سطح هستند و بوسیله برهان بود پروتکلی اجماعی، نیازی ازاله به یکدیگر توکل کنند. همچنین، هر بدنه دارای یک کپی از دفتر کچل بلاک چروک است.

توزیع شده:یعنی اطلاعات در سرور مرکزی و محرمانه پس انداز نمی شود، بلکه در طولانی سرورها خواه کامپیوترهای هر کدام از اعضا استراحت می گیرد که دارای «نود» هستند. این واقعیت همراه با کاربرد از توابع «هش» (Hash)، این فن شناسی را فوق العاده امان می کند.

همتا بوسیله همتا: یعنی اطلاعات میان اعضا بوسیله شکل گروهی مشترک است. هر عضوی که دارای «نود» است به بقیه ی «نود»ها (که آنها را «مانوس های نودی» می نامیم) وصل است و تمام اطلاعات درباره ی تراکنش های خودش یا افراد غریب بین آنها به شکل گروهی مشترک است. سپس، آنها این تراکنش ها را با ارتباط هایشان تکرار می کنند.

پروتکل اجماع:این مفهوم، برنگ خون ترین ایده ی فن شناسی بلاک گره بوسیله حساب می آید. به طور اختصار این روشی است که براساس آن تنها بلاک های صحیح به بلاک چین تکثیر می شوند و اگر کسی بلاک اشتباهی معرفی کردن کند، اعضای راستگو و درستکار می توانند آن را رد کنند.

دکه کچل: هر جثه یک کپی از تاریخچه ی به روزشده ی تراکنش ها را دارد. این کار باعث می شود بتوان مطالعه کرد که آیا فردی که تلاش کرده تا تراکنشی انجام بدهد، پول ارتکاب این کار را دارد یا نه! بنابراین شاق دوبار خرج کردن حل می شود.

ناشناس: افراد با یک مفتاح خصوصی (یک اشاره گذر) و یک کلید یا کیف پول عمومی (کدی ترکیبی از حروف و اعداد که اعضای دیگر آن را می بینند) به سیستم دسترسی دارند. از این نظر همه چیز ناشناس است. بااین حال، شما به عنوان یک «نود» آی پی خودتان را بوسیله دوستان نودی تان نمایش می دهید، پس شناسایی کاملا غیرممکن نیست. البته راه های درونی و قلب برای اجتناب از این حکم وجود دارد. تکنولوژی بلاک چین چطور کار می نرم و چگونه همگی چیز اعتبارسنجی می شود؟

شلنگ ۱: وقتی یک نود می خواهد تراکنشی ادا بدهد (پول بفرستد، قرارداد هوشمندی ببندد و غیره) این اطلاعات را به دوستان نودی خویشتن می فرستد. هر نود ابتدا تعدادی از نکات محور را بررسی می درنگ (بخاطر مثال اینکه آیا پول قبلا خرج شده یا نه).

گام ۲:چنانچه همه چیز پایدار باشد، آنها اطلاعات تراکنش را داخل استخرشان (نوعی ثبت شخصی) ذخیره می کنند و دوباره آن را برای دوستان نودی خود می فرستند. هر نود حوض متفاوتی دارد، چون با زیبایی متفاوتی از تراکنش ها واقف می شود.

گام ۳: داخل هر دور (داخل بیت کویین هر دور به نعوظ متوسط ۱۰ دقیقه طول می کشد) یک نود به لباس تصادفی انتخاب می شود تا بلاکی را با تراکنش های استخر خودش اعلام یواش. این فرایند کلیدی به پروتکل هم سخنی معروف است. به جای اینکه نودها ۱۰۰ درصد تصادفی باشند، نودهای مختلف شانس های متفاوتی تو پر حرارت شدن دارند.

گام ۴: بلاک جدید توسط فردی برگزیده اعلام و امضا شده است. یعنی این بی نظیر ورژن جدیدی از بلاک گره را برای دوستان نودی خود می فرستد که بلاک های ورژن قبلی و بلاک اضافه ای را که با تراکنش های استخرش پر شده است، دربردارد. دوستان نودی آن را دریافت و تکرار می کنند.

دامنه ۵:اگر نودها این بلاک الحاقی را شریف در رویت بگیرند، بلاک گره را به روزرسانی می کنند.

پس مراحل را می توان به این عارض خلاصه کرد: فرستادن اطلاعات درباره ی تراکنش ها. نودها تراکنش ها را تو استخرهایشان ثبت می کنند. تفویض تصادفی یک نود تا بلاک بعد اینده را اطلاع دادن کند. نود بلاک متاخر را به دوستان نودی خود می فرستد و آنها آن را تکرار می کنند. اگر بلاک جدید برومند تو نظر محزون شود، همه ی نودها کپی خود از بلاک چین را بوسیله روزرسانی می کنند. توابع هش و اعداد هش

طولانی بلاک ها یک کد/عدد ترکیبی از سطر و ارقام به معروفیت «هش» دارند. برای به دست آوردن یک «هش»، باید بر روی تمام داده ها بلاک (عدد، تراکنش های داخلش، امضای تأییدکننده اش و غیره) و کد دیگری به اسم نانس (Nonce) تمرکز کنید. هش خراج ی به کاربردن یک هش (تابعی با خواص ریاضی خاص و موثر برای امنیت چین) برای این الحاق است. هر هشی شریف نیست، بلکه باید با عدد معینی از صفرها اول شود (که ربط به بلاک چین دارد). استراتژی پیداکردن هش معتبر، امتحان کردن نانس های مختلف است تا هش معتبری فاحش کنید. یکی از خواص هش ها این است که هیچگاه استراتژی ای بهتر از امتحان کردن نانس های ناگهانی بخاطر پایگاه بود ندارد.

این کار روش دستکاری را تقریبا غیرممکن می سازد. چرا که اگر شما چیزی را در بلاکی که از قبل معتبر شده (و بنابراین هش معتبری دارد) تغییر دهید، پدیدار است که هش دیگر محترم نخواهد بود. نکته این است که در مدت هش بلاک قبلی را به عنوان یکی از تکه ها برمی دارید تا هش بلاک کنونی را به دست بیاورد، چنانچه چیزی را در بلاکی تغییر دهید، نه عزب آن بلاک بی اعتبار می شود، بلکه کل بلاک های دنباله ی آن اندوه نامعتبر می شوند! اگر کسی بخواهد چیزی را داخل بلاکی تغییر بدهد، باید دوباره آن بلاک و تمام بلاک های دنباله اش را از تمام کپی های بلاک گره که هر نود دارد، استخراج کند. پروتکل اجماع

پروتکل اجتماع روشی است که در آن یک نود گزینش می شود تا بلاک جدیدی اعلام نرم. ایده این است که نودهای قابل تکیه گاه طالع بیشتری بخاطر نمدار شدن دارند. دو پروتکل متداول عبارتند از:

اثبات حکم (PoW): این متداول ترین پروتکل است و پروتکلی است که بیت کوین و اتریوم از آن استفاده می کنند. در اینجا، هربار که یک نود بلاکی را اطلاع دادن می کند، آن بلاک بدون هش منتشر می شود. این کار رقابتی را بین تمام نودها آغاز می کند تا این هش را نمودار کنند (درواقع کامل آنها سعی نمی کنند این فقره را کنند و کسانی که این حکم را می کنند ماینر«Miner» نامیده می شوند)، در برابر کسی که آن را پیدا کند، خیس ی این نوبت آزمایی است و حق اطلاع دادن بلاک جدیدی دارد. ماینرها باید از مقدار زیادی غلبه محاسباتی (و پرهزینه) برای پیداکردن هش استعمال کنند و کسی که هش را پیدا می کند، دستمزد می گیرد، البته فقط داخل صورتی که بلاکی که بعد از آن اعلام می کند، توسط جمع پذیرفته شود (جایزه درحال حاضر درون شبکه ی بیت کوین ۱۲.۵ بیت کوین است و هر سال چهار یکبار نصف می شود).

چرا این کار از طرف بلاک چروک ادا می شود؟ چون اگر شما اتفاقی بلاک اشتباهی اعلام کنید، زمان و کارمایه و پول تان هدر می جوی و بلاک رد می شود و به شما بی قراری هیچ پاداشی تعلق نمی گیرد. به این شکل، هیچگاه انگیزه ای بخاطر افرادی وجود ندارد تا بلاک های مشکل دار با تراکنش های سهو اعلام کنند.

به دلیل پاداش بالا، افراد زیادی در سرتاسر دنیا (که درواقع حالا بوسیله لباس گروهی کار می کنند) بخاطر ماینینگ بلاک ها (اعتبارسنجی) رقابت می کنند. اشکال ماینینگ طوری تنظیم شده است که یک بلاک متوسط پس ازآن از مدت زمان ایکس (تو بیت کویت ۱۰ دقیقه) استخراج شود. بنابراین، هرچه افراد بیشتری رقابت کنند، حصول رقیق تر است و هش ها و بلاک گره زنهار بالاتری دارند.

تایید سهام (PoS): با اثبات سهام بلیت های بخت آزمایی بوسیله کامل نودها داده می شود، ولی هرچه پول بیشتری داشته باشید، بلیت های بیشتری گیرتان می آید. انواع بلاک گره ۱. عمومی ویژگی ها هرکسی می تواند به آن ملحق شود درخشنده است حاجت به اعتماد به سایرین نیست کنف براساس پروتکل های هم سخنی و توابع هش

شهید ها: بیت کوین / اتریوم (عموما ارز رمز پایه) ۲. ائتلافی / متحد و خصوصی محدودیت ها انحصاری شرکت ها شبکه را مدیریت می کنند امان براساس معماری هر بلاک گره

مثال ها: آر۳، کوردا، مولتی چین، ای دبلیو اف ۳. بلاک چین بوسیله عنوان سرو ویژگی ها سرویس های بلاک چین در کلود که توسط شرکت های پیشرو ارائه می شود نیازی به پیکربندی ازاله نیاز به سرمایه گذاری در سخت وسایل تراشیدن

مثال ها: آمازون (AWS)، مایکروسافت (Azure)، آی بی ام (BlueMix) بلاک چین های اشتراکی

هر کسی می تواند نرم افزار را دانلود کند، به آن بپیوندد و نود خودش را اجرا درنگ (یعنی عضویت با داشتن ضایع و حقوقی مثل هر بی مانند دیگر). این بلاک چین ها باز و کاملا شفاف هستند. طولانی تراکنش ها عموما تو شبکه ای قرین عمل می شوند. مشهور ترین شهید بیت کوین و اتریوم هستند. طولانی بلاک چین های اشتراکی مشابه عموما براساس ارز اشاره هستند (درون حال فراهم بیشتر ۷۰۰ ارز رمز وجود دارد!). بلاک چروک های خصوصی

اگر بلاک چینی برای اهداف تجاری می خواهید، این قسمت قسمت کردن مناسب شماست. گزینه های اضافی از کند افزارهای متن باز بخاطر توسعه دهنده ها وجود دارد (هایپر لجر، کوردا، ای اف دبلیو، مولتی چین، چارچوب مخصوص اتریوم و غیره) که می توانید دانلود کنید و در کامپیوترتان ارتکاب کنید. این روزها این بلاک گره ها تقریبا هر روز به روزرسانی می شوند و اشکالات در آنها به وفور است. آیا این بدین معناست که باید از آنها امساک کنید؟ اصلا! این یعنی هنوز فرصتی دارید تا قبل از هر بی همتا دیگری کار کننده جدید ادا دهید و پس ازآن از آن خارج شوید. به این بلاک چین ها از زاویه ی جدیدی تفکر شده است. اساسا، اینجا نودها توسط تعدادی اداره اداره می شوند که به طور کلی بوسیله هم تکیه گاه دارند. آنها همگی تو یک سطح هستند و هیچگاه کدام نمی تواند عاری ثبت شدن در دفتر کل بقیه طرز کار انجام بدهد (بوسیله دلیل ساختار بلاک چین). کاربران از ضابطه یک رابط وب دسترسی بی پرده می کنند (برای مثال از شیوه یک اِی پی آی به سرورهای نود) و مجوزهای محدودی دارند. بنابراین آنها عموما شفاف و باز نیستند.

بلاک چین های متحد: تفاوت بین بلاک چین خصوصی و متحد تعداد راه اندازی هایی است که شبکه را کنترل می کنند. خصوصی برای یک دایره است و متحد مربوط بوسیله متجاوز از یک سازمان. بلاک چروک به عنوان سرویس

شاید به مفاهیمی قرین نرم وسایل به نشانی سرو عادت کرده باشید که در ویکی پدیا به نشانی: «کند ابزار و شیوه انتقالی است که پیاده شدن پایه ی اجاره مجوزدهی می شود و متمرکز میزبانی می شود» تحسین شده است. بلاک چروک به عنوان درخت سرو حزن درود مشابهی دارد و فقط مربوط به بلاک گره است. بعضی از همکاری های پیشرو مثل آی بی ام، مایکروسافت و آمازون سرویس های بلاک چین را درون کلود (Cloud) نمایش می دهند. به نعوظ طاسی آنها به جای یک مالک یا کلود خصوصی، هاستینگ شبکه و نودهای شما را تو کلودهای خودشان فراهم می کنند، اما برای شما کد نمی نویسند. هدف این حکم ایمنی بالاتر، مساعدت و گاهی محیطی دوستانه تیز است. واقعیت درباره ی شبکه های خصوصی/متحد

درون جمع بندی، بهتر است نظراتی درباره ی بازرگانی بلاک چین مرور شود.

گزینه های متن باز برای کدنویسی بلاک چین های خودتان، هنوز در مراحل اولیه هستند. علی رغم این واقعیت که پرسنل از توسعه دهندگان در سرتاسر جهان بخاطر کارکردن روی آن بسیار هیجان زده هستند، احتمالا گزینه های متناسب اعتمادتر هنوز منتشر نشده اند.

مهم است که در نظر داشته باشید، بسیاری از پروژه هایی که این روزها سعی می کنند، بلاک چین را پیاده سازی کنند، از این تکنولوژی بوسیله سر های نوین مصرف نمی کنند. آنها از آن مصرف نمی کنند تا شفافیت را افزایش بدهند و نیز دسترسی باز مهیا نمی کنند. چنانچه نودهایی که سازمان ها دارند تصمیم بگیرند مجوزهای دسترسی کاربران عادی را به شدت محدود کنند، در این صورت دیگر فرقی با یک پایگاه داده ی سنتی ندارند.

همچنین دو رویکرد موثر داخل رابطه با مزایای این دو شبکه برای تصرف وکارها بود دارد.

برای دایره هایی که باهم امر می کنند، بلاک چین می تواند به عنوان موجودی داده ای توزیع شده به کار جوی تا مفروضات به شکلی برازنده اعتماد و تحت نظارت و اعتبارسنجی همه (یا بیشتر) اعضا به اشتراک گذاشته شود. هرچه این سازمان ها شبکه را براق خیس و بازتر بخواهند، بلاک چین برای شان مفیدتر است.

دومین رویکرد مربوط به دیجیتال سازی است. بلاک چروک هم بوسیله امضاهای دیجیتال و ثبت دیجیتال اموال نیاز دارد و غصه به آن معاون می درنگ. گروه هایی هستند که همین زمان حال بر روی این روند مشغول به کارند. درون امتداد بخوانید: نحوه بیع بیت کوین چگونه است؟