پادکست چیست؛ ۱۷ دانستنی کاربردی درباره پادکست بخاطر عاشقان تدریس

پادکست یکی از محبوب ترین ابزارها و روش های تحصیل و نمو و ترقی فردی است. اگر به پندار مشغله های وافر به سختی فرصت یادگیری پیدا می کنید و مدت هاست هیچ قدمی داخل سبب رشد فردی برنداشته اید، این مقاله مخصوص خودِ خود شماست. در این مقاله ضمن معرفی کردن مفهوم پادکست، ۲۰ دانستنی مهم و کاربردی درباره ی پادکست و نحوه ی کاربرد از آن را تقریر می کنیم.

حتما بخوانید:چطور رفت و آمد به نگرش کار را دوست داشتنی نم کنیم؟۱۸ مشغولیت دوست داشتنی که بهره وری را فراز می برند۶ سر صبحگاهی که بهره وری شما را درون طول روز افزایش می دهد ۱. پادکست چیست؟

پادکست عبارت است از گفت وگوهای رادیواینترنتی که می توانید فایل پایگاه را دانلود و شیوه فرصت گوش کنید. کلمه ی پادکست (Podcast) از ترکیب دو واژه ی پاد (Pod) و برودکست (broadcast) تشکیل شده است. منظور از پاد همان دستگاه های آی پاد است. به این ذهنی که پادکست محتوایی سزاوار سرزنش حمل است و می توانید در هرجایی به آن گوش کنید. برودکست نیز به ویژگی رادیویی پادکست ها اشاره دارد. بنابراین پادکست گفت وگوی صوتی ضبط شده ای بین قوطی و مهمان است که می توانید سفت شبیه گفت وگوهای رادیویی به آن گوش کنید. پادکست حتی می تواند صبحت انفرادی کسی باشد که افکار و تجربیاتش را با سایرین به اشتراک می گذارد. موضوع پادکست ها نیز محدودیتی ندارد و می تواند درباره ی هر موضوعی باشد، از کسب و حکم وبازاریابی گرفته تا گردشگری، یوگا و غیره. ۲. چگونه پادکست گوش کنیم؟

پادکست گوش کردن خیلی آسان نمدار از آن چیزی است که فکرش را بکنید. می توانید فایل های صوتی را در آیتونز یا وب سایت پادکسترها (تولیدکنندگان پادکست) ضربان وجو کنید و فقط با فشردن دکمه ی پلی بشنوید. به عبارتی پادکست ها محبوب ترین جنس گوش دادن محتواهای رادیویی در لمحه رفت وآمدهای روزمره هستند. پادکست ها را می توانید علاوه پیاده شدن آیپاد روی لپ تاپ، آیفون یا گوشی های اندروید، ام جای پا تری پلیرها، تبلت و هر وسیله دیجیتال قابل حمل دیگری گوش کنید. ۳. تفاوت بین پادکست، فصل و اپیزود خواه قسمت چیست؟

پادکست مجموعه ای از چندین محتوای ضبط شده است که درست مثل برنامه های تلویزیونی حول ایده یا درون مایه ی مشخصی می چرخد. این فایل های صوتی براساس نظم زمانی یا موضوعات ثانویه گسستگی بندی می شوند و هر گسستگی نیز خود شامل فهرستی از اپیزودهای مستقل است. ۴. آیا پادکست ها رایگان اند؟

بیشتر پادکست ها مجانی اند، اما فداکار از آنها هم مجانی نیستد و ارج کمی دارند که آنها درون سایت های پادکست مشابه آیتونز و مدل های ایرانی سایت های مخصوص پادکست پیدا کنید. ۵. تایم شیفت خواه تأخیر زمانی درباره ی پادکست ها به چه معناست؟

تایم شیفت درباره ی پادکست ها بوسیله این معناست که پادکست برخلاف پخش در زمان واقعی، در زمان دلخواه شنونده قابل پخش است. یعنی هر پادکستی که می شنوید، از پیش پرونده شده است و به همین تفکر می توانید هروقت که دل تان می خواهد به آن گوش کنید. این درحالی است که پروگرام های رادیویی ساعت وظیفه دارند و اگر قاعده روزگار فیروز به شنیدن موجودی نشوید، از کف تان رفته اند. مزیت دیگر پادکست ها این است که می توانید صحبت ها را جلو یا عقب ببرید یا یک قسمت را چند وعده گوش کنید. نیز درون پادکست ها از وقفه ی پیام های تجارت نیز خبری نیست. ۶. آیا برای پادکست گوش کردن باید به اینترنت متصل بود؟

پادکست برای عمر های شلوغ پلوغ امروزی ساخته شده است و کاربری آسانی دارد. می توانید اپیزودها را یکی یکی دانلود و بعدا بوسیله رخ آفلاین پلی کنید. نیز می توانید از انفراد های گوش کردن آفلاین اپلیکیشن های پادکست مانند آیتونز و استیچر (Stitcher) بهره ببرید. ۷. آیا برای پادکست گوش کردن حتما باید خوره ی تکنولوژی بود؟

بوسیله هیچ اسکناس! پادکست گوش کردن به سادگیِ قدم زدن داخل پارک است و اصلا هم نیازی زدودن که حتما خوره ی فن شناسی باشید. ۸. آیا پادکست را باید با حواس کاملا جمع شنوایی کرد؟

لزوما این نعوظ نیست. در برابر پادکست ها صوتی هستند، می توانید آنها را در پس مبنا ی فعالیت های دیگری که به تمرکز کامل نیاز ندارند (مثلا درون ثانیه رانندگی، ارتکاب کارهای منزل یا پیاده روی) گوش کنید. درواقع پادکست ها انجام کارهای تکراری و کسل کننده را کیف پاره تر می کنند و به نوعی غذای تفکر محسوب می شوند. اگر بخاطر رشدوتوسعه ی محدودیت وقت کافی ندارید و فرصت زیادی برای باهم اتحاد کردن درون گفت وگوهای آموزنده پیدا نمی کنید، پادکست شنوایی کردن می تواند ترفند آسانی برای تحصیل و نمو فردی شما باشد. ۹. نیکوترین زمان پادکست شنوایی کردن چه وقتی است؟

بیشتر افراد داخل طول روز آن قدر مشغله دارند که بوسیله سختی می توانند روی دریافت معلومات جدید و یادگیری تمرکز کنند. بخاطر کسانی که خواستار تحصیل هستند، شاید بامداد ها در حالی که برای فاتحه روز آماده می شوند زمان بهتری بخاطر پادکست شنوایی کردن باشد. همچنین، پادکست ها را می توانید در دم رفت وآمدهای یومیه گوش کنید. وقتی پس از عاقبت روز کاری درحال راحتی هستید همچنین فرصت مناسبی برای پادکست گوش کردن است. ۱۰. پادکست شنوایی کردن چه فوایدی دارد؟

پادکست شنوایی کردن باعث تکثیر قابل توجه زمان صرف شده بخاطر پرورش می شود. تا اینکه اگر روزی چند دقیقه ی کوتاه هم باشد بی واکنش نیست. آنچه یاد می گیرید، جایی بدون اینکه انتظارش را داشته باشید به دردتان خواهد خورد. همچنین، پادکست ها می توانند بسیار الهام بخش باشند و تا اینکه باهوش ترتان کنند.

مطالعات نشان داده است که پادکست گوش کردن با فوایدی ازجمله تقویت احاطه های شنیداری و بهبود تمرکز همراه است. به علاوه چون هنگام پادکست شنوایی کردن معمولا تلاش می کنیم ماجرایی را که می شنویم تصویرسازی کنیم، به قوه ی تخیل مان نیز معاون خواهد شد. نیز جالب است بدانید که مطالعات نشان داده است بیشتر کسانی که بوسیله نعوظ منظم پادکست گوش می کنند، معمولا درآمد متوسط خواه بالاتر دارند و از قشر درس کرده هستند. ۱۱. چگونه پادکست های موردعلاقه مان را نمره دهیم؟

پلی مسوده یا همان فهرست پخشِ بیشتر پادکست ها دارای شروع ای صوتی است که موضوعات پوشش داده شده را معرفی می کند و از این طریق می توانید تا حدودی به محتوای کلیِ مجموعه پی ببرید. نیز هر اپیزود نشانی مختص به خودش را دارد که تفکر یا ایده ی غالب گفت وگو را توضیح می دهد. به این ترتیب به فراغت می توانید پادکست موردعلاقه تان را از بین پادکست های مختلف تشخیص بدهید. ۱۲. آیا می توانیم مشترک پادکست موردعلاقه مان شویم؟

بله. به قرار می توانید مشترک پادکست موردعلاقه تان شوید تا هروقت که اپیزود جدید منتشر شد مسبوق شوید. بخاطر این فرمان فقط کافی است روی کلید سابسکرایب یا ابونمان در وب سایت پادکستر خواه آیتونز و استیچرز کلیک کنید تا بوسیله این ترتیب از به روزسانی اپیزودها جا نمانید. ۱۳. چرا پادکست ها این قدر پرطرفدارند؟

پادکست ها بوسیله اختصاص برای کسانی که زندگی پرمشغله ای دارند و فرصت پرورش پیدا نمی کنند خیلی به درد می خورند، چراکه چکیده ی بهینه آموزش ها و ایده های الهام بخش مهمانان شناخته شده را در قالبی گیرا در اختیار شنونده قرار می دهند. اگر برای تان باطراوت است که برای رشدوتوسعه ی انفراد خویشتن وقت بگذارید، به معاون پادکست ها بوسیله راحتی می توانید خودتان را اطراف موضوعات موردعلاقه تان به روز نگه دارید. ۱۴. با چه دستگاه هایی می توان پادکست گوش کرد؟

پادکست ها را می توانید روی دستگاه های مختلف مانند موبایل، لپ تاپ، تبلت و سایر وسیله های دیجیتال قابل حمل ارتکاب کنید. حتی می توانید موبایل تان را به اسپیکر ماشین وصل کنید یا فایل ها را روی فلش بریزید و درون حین رانندگی پادکست گوش کنید. ۱۵. آیا پادکست ها گنجایش ی آموزشی دارند خواه سرگرمی؟

پادکست ها درواقع آمیزه ای از آموزش و سرگرمی هستند و مشتاقان درس و رشدوتوسعه ی محدودیت تفاوت خاصی بین این دو نمی بینند. با پادکست گوش کردن غصه اطلاعات جدید یاد می گیرید و غصه موجب و الهام رک می کنید. ۱۶. چطور می نبوغ از پادکست ها نهایت استفاده را برد؟

اینکه چقدر می توانید از یک پادکست روزی ببرید، به علت ی اصلی شما بخاطر گوش دادن به آن پادکست رابطه دارد. چنانچه قصد دارید گوشه ای از وقت تان را به یادگیری مفاهیم و ایده های جدید ویژه بدهید، فقط کافی است یک فنجان چای بریزید و هدفون تان را روی شنوایی بگذارید و هرچه را هم که یاد می گیرید در درفترچه ی مطلب همراه تان بنویسید. به همین سادگی می توانید بخشی از وقت تان را به رشدوتوسعه ی محدودیت ویژه بدهید. یا اگر دل تان انتظار می توانید تو حین پیاده روی، رانندگی یا اجرا کارهای یومیه به پادکست موردعلاقه تان گوش کنید. و بخاطر اینکه آنچه یاد می گیرید داخل ذهن تان بنشیند، می توانید اپیزودهای مدنظرتان را چند بار گوش کنید. پادکست شنوایی کردن با دوستان همچنین فرصت خوبی برای به اشتراک گذاشتن تجربیات یادگیری و گفت وگو دوره مباحث مطرح شده است. ۱۷. چگونه می نبوغ پادکست شنوایی کردن را به شیوه دگرگونی کرد؟

پادکست شنوایی کردن هم قائم مثل سایر عادات موفقیت نیازمند مداومت است. هرچه تشریفات متاخر اندک زحمت مرطوب باشند، احتمال بیشتری وجود دارد که بوسیله آن عادات پایبند بمانید. پس سر پادکست گوش کردن را برای خودتان ساده کنید: چنانچه هر روز رانندگی می کنید، کافی است جلوتر فایل های مدنظرتان دانلود و آماده کنید تا دفعه ی پس ازآن که سوار ماشین شدید، فقط لازم باشد که بدون هیچگاه فکری فایل ها را پلی کنید. همچنین می توانید شب ها قبل از خواب صفحه ی پلی مسوده پادکست مدنظرتان را بوک مارک یا علامت گذاری کنید یا برای خودتان یک مطلب یادآوری بنویسید تا بامداد که از خواب اهتزاز شدید درون حین اجرا کارهای آغازین روز به آن گوش کنید.

نکته اینجاست که پادکست گوش کردن را به زور در پروگرام ی روزانه تان نگنجانید، بلکه از زمان های اسودگی و بی استفاده ای که در طول روز دارید مصرف کنید. مثلا می توانید وقتی تو صف کام هستید، وقتی استراحت می کنید و کار خاصی ندارید یا تا اینکه وقتی به عمل امور روزمره ای که نیازی بوسیله تمرکز ندارند مبتلا اید پادکست گوش کنید تا هم چیزی یاد بگیرید و هم وقت تان مفرح تر سپری شود. تو ادامه بخوانید: ۱۳ عادت قباحت که بهره وری را پایین می آورد

مقالات صوتی

تاریخچه الکترونیکی مدیریت زمان به گونه اساتید هاروارد مدیریت اصولی زمان را بیاموزید تا تو زمانی کمتر، چندین برابر بیشتر حکم کنید و سایرین را مبهوت عملکرد خود کنید

مشاهده دشت