عکس سزا | وحشتناک ترین ابری که می شناسید

مجله عکاسی | مجله دوربین های عکاسی | نامه مدرسه های عکاسی | مجله چطورهای عکاسی | نامه زندگینامه هنرمندان عکاس||

به گزارش ایسنا، بمباران اتمی هیروشیما و ناکازاکی دو عملیات اتمی بودند که تو سال ۱۹۴۵ در زمان جنگ جهانی دوم بوسیله اذن هری ترومن، رئیس جمهور وقت امریکا، میوه خلافت ژاپن انجام گرفتند. در این دو عملیات، دو بمب اتمی بوسیله فاصله سه روز روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی انداخته شد که فنا و کشتار گشاد شهروندان این دو قریه را انگیزه شد.

حدود ۲۲۰٬۰۰۰ نفر تو اثر این دو بمباران اتمی جان باختند که بیشتر آنان را شهروندان غیرنظامی تشکیل می دادند. متجاوز از ۱۰۰٬۰۰۰ نفر موقت هنگام بمباران کشته شدند و بقیه تا پایان سال ۱۹۴۵ پیاده شدن اثر اثرات مخرب تشعشعات رادیو اکتیو جان خویشتن را از دست دادند.

بمباران هسته ای هیروشیما و ناکازاکی تا بوسیله امروز تنها موارد استفادهٔ جنگی از غل هسته ای تو جهان است.

اما عکسی که در امتداد خواهید دید، مربوط به یکی از تراژیک ترین لحظات تاریخچه است؛ زمانی که امریکا دومین بمب اتمی خویشتن را روی قصبه ناکازاکی انداخت. عکس با اشتهار «مرد چاق» معروف است.

این عکس سحاب قارچی استاندارد مهلک بودن بمب باران اتمی ژاپن را به نوع دوستی نشان می دهد و تصور اینکه چگونه این حمله اتمی به راحتی جان بیش از ۸۰ هزار نفر را گرفته آسان می سازد.

عکس «مرد چاق» توسط لئونتن چارلز لوی که تو مأموریت دومین بمباران هسته ای ژاپن شریک جرم بوده، به ثبت رسیده است. این عکس تصویر نمادینی است که خوفناکی جنگ را به ما یادآوری می نرم. ابری که درون عکس می بینیم آن چیزی نبود که در شرایط عادی لبخند را به روی لب های ما بیاورد؛ چراکه داخل لب وحشتناک ترین ابری حیات که بشر می توانست در عصر مدرن آن را تصور یواش. این اسفنج قارچی پس از یک حمله اتمی از زمین بلند شد و تا ۱۸ کیلومتر اعلی از زمین به فضا برخاست. این تصویر به ما یادآوری می نرم که اگر به درستی تو استفاده از امکانات مولود از صعود علمی برخورد نکنیم چه عواقب جبران ناپذیری می تواند پیش بیاید.