پادکست چیست؛ ۱۷ دانستنی کاربردی درباره پادکست برای عاشقان یادگیری

پادکست یکی از محبوب ترین ابزارها و سیاق های پرورش و رشد و توسعه فردی است. اگر بوسیله خاطر مشغله های هنگفت به مشقت فرصت یادگیری روشن می کنید و مدت هاست هیچ قدمی داخل جهت نمو فردی برنداشته اید، این مقاله مخصوص خودِ خود شماست. در این مقاله ضمن معرفی مفهوم پادکست، ۲۰ دانستنی مهم و کاربردی درباره ی پادکست و نحوه ی مصرف از آن را اعتراف می کنیم.

حتما بخوانید:چطور رفت و آمد بوسیله نگرش کار را جذاب تر کنیم؟۱۸ سرگرمی جذاب که روزی وری را بالا می برند۶ سر صبحگاهی که بهره وری شما را داخل طول روز اضافه می دهد ۱. پادکست چیست؟

پادکست عبارت است از گفت وگوهای رادیواینترنتی که می توانید فایل شان را دانلود و سر فرصت شنوایی کنید. واژه ی پادکست (Podcast) از ترکیب دو تعبیر ی پاد (Pod) و برودکست (broadcast) تشکیل شده است. قصد از پاد همان مایه های آی پاد است. به این معنی که پادکست محتوایی قابل محموله است و می توانید درون هرجایی به آن شنوایی کنید. برودکست نیز به انفراد رادیویی پادکست ها اشاره دارد. بنابراین پادکست گفت وگوی صوتی ضبط شده ای بین مجری و مهمان است که می توانید درست مثل گفت وگوهای رادیویی به آن گوش کنید. پادکست حتی می تواند صبحت انفرادی کسی باشد که افکار و تجربیاتش را با دیگران بوسیله اشتراک می گذارد. موضوع پادکست ها نیز محدودیتی ندارد و می تواند درباره ی هر موضوعی باشد، از کسب و حکم وبازاریابی پژمرده تا گردشگری، یوگا و غیره. ۲. چگونه پادکست گوش کنیم؟

پادکست شنوایی کردن بی اندازه آسان برنده از آن چیزی است که فکرش را بکنید. می توانید فایل های صوتی را در آیتونز خواه وب سایت پادکسترها (تولیدکنندگان پادکست) جست وجو کنید و فقط با فشردن دکمه ی پلی بشنوید. به عبارتی پادکست ها محبوب ترین سنخ گوش دادن محتواهای رادیویی در لحظه رفت وآمدهای روزمره هستند. پادکست ها را می توانید علاوه بر آیپاد روی لپ تاپ، آیفون یا گوشی های اندروید، ام پی لطافت پلیرها، تبلت و هر وسیله دیجیتال سزاوار سرزنش محموله دیگری گوش کنید. ۳. فرق بین پادکست، فصل و اپیزود خواه تقدیر چیست؟

پادکست مجموعه ای از چندین محتوای پرونده شده است که درست مثل پروگرام های تلویزیونی حول ایده یا درون مایه ی مشخصی می چرخد. این فایل های صوتی براساس ترتیب زمانی یا موضوعات ثانویه فصل بندی می شوند و هر فصل نیز خویشتن شامل فهرستی از اپیزودهای مستقل است. ۴. آیا پادکست ها رایگان اند؟

بیشتر پادکست ها رایگان اند، اما فدایی از آنها هم رایگان نیستد و بها قدری دارند که آنها داخل سایت های پادکست مانند آیتونز و میزان های ایرانی سایت های مخصوص پادکست روبرو کنید. ۵. تایم شیفت یا تأخیر زمانی درباره ی پادکست ها به چه معناست؟

تایم شیفت درباره ی پادکست ها به این معناست که پادکست برضد پخش در زمان واقعی، در زمان دلخواه شنونده قابل پخش است. یعنی هر پادکستی که می شنوید، از پیش پرونده شده است و به همین فکر می توانید هروقت که دل تان می خواهد بوسیله آن گوش کنید. این درحالی است که برنامه های رادیویی ساعت مقرری دارند و اگر سر ساعت موفق بوسیله شنیدن پایگاه نشوید، از کف تان رفته اند. مزیت دیگر پادکست ها این است که می توانید مصاحبت ها را جلو یا تعاقب ببرید یا یک تقدیر را چند بار گوش کنید. نیز در پادکست ها از وقفه ی پیام های تجارت نیز خبری نیست. ۶. آیا برای پادکست گوش کردن باید بوسیله اینترنت متصل بود؟

پادکست بخاطر زندگی های شلوغ پلوغ امروزی مصنوع شده است و کاربری آسانی دارد. می توانید اپیزودها را یکی یکی دانلود و بعدا به صورت آفلاین پلی کنید. همچنین می توانید از ویژگی های شنوایی کردن آفلاین اپلیکیشن های پادکست مانند آیتونز و استیچر (Stitcher) بهره ببرید. ۷. آیا بخاطر پادکست گوش کردن حتما باید خورنده ی تکنولوژی بود؟

به هیچ اسکناس! پادکست گوش کردن به سادگیِ قدم کوفتن در پارک است و اصلا حزن نیازی نیست که حتما خورنده ی فن شناسی باشید. ۸. آیا پادکست را باید با حواس کاملا جمع گوش کرد؟

لزوما این طور نیست. مربوط به پادکست ها صوتی هستند، می توانید آنها را در پس زمینه ی فعالیت های دیگری که به تمرکز تمام حاجت ندارند (مثلا داخل لحظه رانندگی، عمل کارهای منزل یا پیاده روی) گوش کنید. درواقع پادکست ها انجام کارهای تکراری و بدحال کننده را کیف جزء برنده می کنند و به نوعی غذای خاطر محسوب می شوند. اگر بخاطر رشدوتوسعه ی فردی لحظه کافی ندارید و فرصت اضافی بخاطر باهم اتحاد کردن تو گفت وگوهای آموزنده ظاهر نمی کنید، پادکست شنوایی کردن می تواند ترفند آسانی برای یادگیری و رشد محدودیت شما باشد. ۹. نیکوترین زمان پادکست گوش کردن چه وقتی است؟

بیشتر افراد داخل کشش روز آن قدر مشغله دارند که به محنت می توانند روی دریافت معلومات جدید و یادگیری تمرکز کنند. برای کسانی که مشتاق یادگیری هستند، شاید صبح ها در حالی که بخاطر شروع روز آماده می شوند زمان بهتری برای پادکست گوش کردن باشد. همچنین، پادکست ها را می توانید درون دم رفت وآمدهای یومیه گوش کنید. وقتی پس از آخر روز کار کننده درحال استراحت هستید همچنین فرصت مناسبی برای پادکست گوش کردن است. ۱۰. پادکست گوش کردن چه فوایدی دارد؟

پادکست گوش کردن باعث افزودن قابل توجه زمان صرف شده برای پرورش می شود. حتی اگر یکروز چند دقیقه ی کوتاه اندوه باشد بی فایده تراشیدن. آنچه یاد می گیرید، جایی بدون اینکه انتظارش را داشته باشید به دردتان خواهد خورد. همچنین، پادکست ها می توانند زیاد الهام بخش باشند و حتی باهوش ترتان کنند.

مطالعات نشان داده است که پادکست شنوایی کردن با فوایدی ازجمله استقامت احاطه های شنیداری و بهبود تمرکز همراه است. به علاوه چون هنگام پادکست گوش کردن معمولا سعی می کنیم ماجرایی را که می شنویم تصویرسازی کنیم، بوسیله قوه ی تخیل مان همچنین معاون خواهد شد. نیز جالب است بدانید که مطالعات مدال داده است بیشتر کسانی که بوسیله طور منظم پادکست گوش می کنند، معمولا درآمد متوسط یا بالاتر دارند و از قشر تحصیل کرده هستند. ۱۱. چگونه پادکست های موردعلاقه مان را تشخیص دهیم؟

پلی لیست خواه همان فهرست پخشِ بیشتر پادکست ها دارای مقدمه ای صوتی است که موضوعات پوشش داده شده را معرفی می درنگ و از این قاعده می توانید تا حدودی به محتوای کلیِ کلکسیون اثر ببرید. همچنین هر اپیزود نشانی مختص به خودش را دارد که فکر خواه ایده ی غالب گفت وگو را تشریح می دهد. بوسیله این نظام به صبر می توانید پادکست موردعلاقه تان را از بین پادکست های مختلف تشخیص بدهید. ۱۲. آیا می توانیم مشترک پادکست موردعلاقه مان شویم؟

بله. بوسیله قرار می توانید مشترک پادکست موردعلاقه تان شوید تا هروقت که اپیزود متاخر منتشر شد باخبر شوید. برای این فقره فقط کافی است روی کلید سابسکرایب یا پول اعانه در وب سایت پادکستر یا آیتونز و استیچرز کلیک کنید تا بوسیله این تزیین از به روزسانی اپیزودها مکان نمانید. ۱۳. چرا پادکست ها این احترام پرطرفدارند؟

پادکست ها بوسیله خاص برای کسانی که زندگی پرمشغله ای دارند و فرصت یادگیری معین نمی کنند خیلی بوسیله درد می خورند، چراکه چکیده ی نیکوترین آموزش ها و ایده های الهام بخش مهمانان شناخته شده را داخل قالبی اتش زنه درون اختیار شنونده فراغت می دهند. چنانچه برای تان سخت است که برای رشدوتوسعه ی فردی خویشتن دم بگذارید، به کمک پادکست ها به استراحت می توانید خودتان را دوروبر موضوعات موردعلاقه تان به روز نگه دارید. ۱۴. با چه وسیله هایی می توان پادکست شنوایی کرد؟

پادکست ها را می توانید روی مایه های مختلف مانند موبایل، لپ تاپ، تبلت و سایر وسیله های دیجیتال قابل حمل ارتکاب کنید. حتی می توانید موبایل تان را به اسپیکر ماشین وصل کنید خواه فایل ها را روی فلش بریزید و در حین رانندگی پادکست گوش کنید. ۱۵. آیا پادکست ها گنجایش ی آموزشی دارند یا سرگرمی؟

پادکست ها درواقع آمیزه ای از آموزش و سرگرمی هستند و مشتاقان یادگیری و رشدوتوسعه ی محدودیت تفاوت خاصی بین این دو نمی بینند. با پادکست گوش کردن بی قراری مفروضات جدید یاد می گیرید و حزن انگیزه و الهام علنی می کنید. ۱۶. چطور می نبوغ از پادکست ها نهایت کاربرد را برد؟

اینکه چقدر می توانید از یک پادکست روزی ببرید، به انگیزه ی پا بر جا شما برای شنوایی دادن بوسیله آن پادکست ارتباط دارد. اگر ترانه دارید گوشه ای از وقت تان را به یادگیری مفاهیم و ایده های متاخر ویژه بدهید، فقط کافی است یک فنجان چای بریزید و هدفون تان را روی شنوایی بگذارید و هرچه را هم که یاد می گیرید در درفترچه ی پیغام همراه تان بنویسید. بوسیله همین سادگی می توانید بخشی از وقت تان را بوسیله رشدوتوسعه ی ویژگی ویژه بدهید. یا چنانچه دل تان خواست می توانید در وقت پیاده روی، رانندگی خواه عمل کارهای روزمره بوسیله پادکست موردعلاقه تان گوش کنید. و برای اینکه آنچه یاد می گیرید داخل ذهن تان بنشیند، می توانید اپیزودهای مدنظرتان را چند وعده گوش کنید. پادکست شنوایی کردن با دوستان همچنین فرصت خوبی بخاطر به اشتراک گذاشتن تجربیات تدریس و گفت وگو گرداگرد مباحث مطرح شده است. ۱۷. چگونه می توان پادکست گوش کردن را بوسیله روال تبدیل کرد؟

پادکست شنوایی کردن غصه ثابت قدم شبیه سایر مراسم توفیق نیازمند پافشاری است. هرچه عادات جدید ناچیز زحمت خیس باشند، احتمال بیشتری بود دارد که به آن عادات پایبند بمانید. پس عادت پادکست گوش کردن را بخاطر خودتان میسر کنید: چنانچه هر روز رانندگی می کنید، کافی است جلوتر فایل های مدنظرتان دانلود و آماده کنید تا دفعه ی بعد که سوار ماشین شدید، فقط لازم باشد که بدون هیچ روحی فایل ها را پلی کنید. همچنین می توانید شب ها قبل از رویا صفحه ی پلی لیست پادکست مدنظرتان را بوک مارک یا مدال گذاری کنید خواه بخاطر خودتان یک یادداشت یادآوری بنویسید تا صبح که از خواب بلند شدید داخل نفس عمل کارهای آغازین روز بوسیله آن گوش کنید.

نکته اینجاست که پادکست گوش کردن را بوسیله اضطرار درون برنامه ی روزانه تان نگنجانید، بلکه از زمان های اسودگی و بی استعمال ای که در طول روز دارید مصرف کنید. مثلا می توانید وقتی در صف انتظار هستید، وقتی فراغت می کنید و کار خاصی ندارید یا حتی وقتی بوسیله اجرا امور روزمره ای که نیازی به تمرکز ندارند مبتلا اید پادکست گوش کنید تا هم چیزی یاد بگیرید و هم وقت تان مفرح برنده سپری شود. در امتداد بخوانید: ۱۳ ضابطه بدی که روزی وری را پایین می آورد

مقالات صوتی

تاریخچه الکترونیکی مدیریت زمان به روش اساتید هاروارد مدیریت اصولی زمان را بیاموزید تا در زمانی کمتر، چندین مقابل بیشتر فرمان کنید و دیگران را مبهوت عملکرد خود کنید

مشاهده ثمر