تصاویری از چشم اندازهای خیره کننده ی لبنان تو سایه دعوا سوریه

امروزه تصویری که جمله جهانیان از خاورمیانه دارند، به ترکیبی از ثروت بی فرجام شاگرد از صنعت نفت و غوغا های باطراوت و نفس انسداد گره خورده است. چیزی که دراین میان فراموش شده، زیبایی های طبیعی پنهان شده تو سواحل و دریاها است.

یکی از نقاط زیبا و متفاوت منطقه ی خاورمیانه، کشور لبنان است. لبنان که میان سوریه و دریای مدیترانه واقع شده و فلسطین و قبرس را در جنوب و غرب خود دارد، کشوری نسبتاً کوچک است و مساحتی در حدود ۱۰ هزاره کیلومترمربع دارد. برخلاف وسعت کمینه هوازی های این کشور، کوهستان های فروانی در آن حیات دارد که به مسافت ۲۲۵ کیلومتر از ساحل تا دره های چشم نواز دنباله یافته اند. جا های متفاوت این کشور آن چنان به هم نزدیک هستند که یک بی تا می تواند صبح در کوه اسکی کند و ظهر داخل ساحل حمام آفتاب بگیرد!

بیروت، پایتخت لبنان یکی از قدیمی ترین شهرهای گیتی است که از ۵۰۰۰ سال پیش میزبان انسان ها بوده است. همین ده به تنهایی می تواند تاریخ غنی این سرزمین را به نوع دوستی به نمایش بکشد. باتوجه به درون دسترس بودن کوهستان ها و دریا و غنای فرهنگی بالای لبنان، برای نوشتن یک دفترچه ی راهنمای گردشگری برای این کشور، باید زمانه ها لمحه گذاشت. شاید به همین خاطر است که این ناحیه اسم «دروازه خاورمیانه» را از آنِ خود کرده است. جای تعجبی ندارد که گردشگران درون گذشته بخاطر ملاقات از شگفتی های این کشور تسکین و قرار نداشتند.

متأسفانه با مقدمه اغتشاش سوریه داخل سال ۲۰۱۰، اوضاع این منطقه به کلی دگرگون شده است. از آنجایی که لبنان با سوریه مرز مشترک دارد، پس از ناچیز زمانی امواج مخرب جنگ به این قلمرو نیز رسید. درحالی که دولت این ملک تعداد بازدیدکنندگان این کشور را داخل اوایل سال ۲۰۱۰ حدود ۲ میلیون نفر اعلام کرده بود، با فاتحه جنگ، این معیار ۳۸ درصد افت کرد. فساد قلمرو همسایه اثرات مخربی بر قناعت لبنان داشته است.

اگرچه شورش گردشگران مشتاق بازدید از لبنان را مرعوب کرده و از این امر بازداشته است، ولی هنوز بی آرامی نمی استعداد زیبایی های این کشور را نادیده گرفت. بوسیله همین دلیل، یک عکاس ۲۹ ساله به معروفیت رامی ریزک تقلا کرده تا زیبایی های لبنان را با دوربین خود به نمایش بکشد. این عکاس کبیر در آلبوم ۲۰۱۸ خود با نام «لبنان مشابه هیچگاه وقت دیگر» چشم اندازهای زیبای این ناحیه را با درختانی سرسبزی که در بکلی کوه ها و دره ها گسترده شده اند و شهرهایی که بین زمین و دریا چروک زده اند را همراه با معماری های خیره کننده ی آن بوسیله تصویر کشیده است. او تو این باره می گوید:غلام لبنان را گزینش کردم بجای قلمرو غلام و کشور غلام است و می خواهم همان گونه که خودم می بینم آن را بوسیله تصویر بکشم و دیگران نیز همان رویه آن را دریافتن کنند. اگر بخواهم پیغامی را ازطریق این تصاویر نقل مکان کنم، این است که بوسیله لبنان عشق بورزید چون از آنچه درباره اش فکر می کنید، متفاوت است. و این چیزی است که تصاویر مدال می دهد.

در امتداد می توانید ۵۰ عکس زیبای رامی ریزک از مناظر خیره کننده ی لبنان را مشاهده کنید:

بیشتر بخوانید:۵ ترفند بدون خرج برای عکاسی ماکروبرندگان رقابت جهانی عکاسی ۲۰۱۹ سونی روشن شدنداشتباه سایت 500px درون امتیاز عکس بهسازی نشده باعث تعلیق یکی از کاربران شدتکنیک جدید عکس برداری مبتنی پهلو لیدار، تصاویر را از فاصله ۴۵ کیلومتری ثبت می کندزوم اپ: RAW ؛ ثبت عکس های خام و صنف ای با آیفون